ماهی شوریده

محصول جدید

460,000 ریال

گروه مهمي از آبزيان تجاري خليج فارس را شــامل شده كه ماهی شوریده صید شده با نام علمی  Otolithes ruber  از دیرباز از اهميت زيادي خصوصاً در بازارهاي داخلي برخوردار مي باشــد. یکی از قابلیت های این نوع ماهی ایجاد صوت است که بابت این ویژگی به ماهی های غرغر کننده شهرت یافته اند. اهميت اقتصادي اين گونه باعث گرديده كه فشــار صيادي جهت بهره برداري بيشتر از ذخيره آن، با استفاده از ابزارهای غیر استاندارد مانند تور ترال با شدت انجام گيرد و در برخي مواقع باعث كاهش صيد شود.

محل زندگی این نوع ماهی در کشورهای حاشیه خلیج فارس و  دریای عمان و …  مانند کشور ایران،  عراق، کویت و چندین کشور دیگر می باشد که همگی جزو نواحی گرمسیری قلمداد میشوند که طول تقریبی آن بصورت استاندارد بین 30 الی 40 سانتی متر بوده و حداکثر، نمونه 70 تا 90 سانتی متری آن نیز گهگاهی صیده میشود و وزن آنها بصورت متعادل بین 250 گرم تا 2 کیلوگرم میباشد که به هفت کیلوگرم نیز بصورت نادر میرسد.

ماهی شوریده دارای بدنی دوکی شکل و استوانه ای بوده و رنگ بدن آن در ناحیه پشتی قهوه ای و در میانه بدن و شکم نقره ای و باله های سینه ای و شکمی آن قهوه ای تیره میباشد و دارای باله پشتی بلندی می باشد که تا نزدیک دم آن میرسد.

این نوع ماهی که جنبه تجاری داشته و در بازار جهانی جز دسته ماهی های گران  و درجه یک قرار دارد و معمولا در عمق 10 تا 40 متری دریا زندگی میکند و از ماهی و میگوو سایر بی مهرگان موجود در زیستگاه زندگیش تغذیه می کند. نحوه صید ماهی شوریده به سه سبک قلاب دستی، تورهای گوشگیر و ترال کف  و در مواردی گرگور می باشد و به سه صورت تازه و گاه خشک و نمک سود مبادله میشود.

این ماهی دارای گوشتی سفید رنگ بوده و تعداد خار یا همان تیغ بسیار کمی دارا می باشد و همین عامل باعث راحت تر شدن در جدا کردن گوشت خام  از خار آن میباشد و این موضوع به طمع آن چند برابر می افزاید و آن را جز ماهیان ممتاز جنوب کشور قرار میدهد و میتوان آن را درسته و با شکم خالی سرخ کرد ولی سرخ کردن قطعه قطعه آن در بین مردم جنوب زیاد مرسوم نیست.

برای مطمئن شدن در تازه بودن ماهی شوریده، ابتدا باید به آبشش ماهی نگاهی انداخت اگر به رنگ صورتی باز یا قرمز بود و چشمانش گود نرفته بود خاطرجمع باشید که این ماهی تازه می باشد. در صورت مشاهده قرمزی چشم ماهی و آبششها، به هیچ صورت نگران نشوید که هیچ ایرادی در سالم بودن آن نیست.

نتایج تحقیقات علمی انجام شده حاکی از آن است که ماهی شوریده منبع خوبی از پروتئین است. همچنین نسبت اسیدهای چرب امگا 3 به امگا 6 بیان کننده غنی بودن گوشت ماهی شوریده از اسیدهای چرب امگا3 می­باشد و بنابراین این ماهی­ می­تواند به عنوان یک غذای دریایی سالم و مغذی در سبد غذایی خانواده­های ایرانی قرار گیرد.

 

نوشتن دیدگاه

ماهی هامور

ماهی هامور

محصولات مرتبط

450,000 ریال
0 دیدگاه
350,000 ریال
0 دیدگاه
440,000 ریال
0 دیدگاه
280,000 ریال
0 دیدگاه
320,000 ریال
0 دیدگاه
430,000 ریال
0 دیدگاه