طوطی ماهی،طوطی یا ماهی؟!

0

طوطی ماهی،طوطی یا ماهی؟!

شاید بسیاری از شما هنگامی که برای اولین بار واژه طوطی ماهی را می شنوید ، تصوری از اینکه این جاندار طوطی است یا ماهی، نداشته باشید . در واقع طوطی ماهی یا ماهی پروت ، یکی از عجایب اقیانوس می باشد . طوطی ماهی از جمله ماهی های ساکن آب شیرین محسوب می شود . علت نامگذاری طوطی ماهی به این اسم ، این است که دهان این ماهی ها شبیه به نوک طوطی می باشد .

طوطی ماهی ها بسته به رنگ شان می توانند نام های مختلفی داشته باشند مثل : ماهی پرت پرنسس، ماهی پرت خونی ، ماهی پرت سه خط و غیره .

همان طور که قبلا گفتیم ، طوطی ماهی ها، نام خود را از شکل دهانشان گرفته اند. طوطی ماهی به جای دندان، دو بشقاب نوک مانند شبیه طوطی ها دارند. همچنین ، طوطی ماهی ها ، ردیف های یکنواخت و قابل توجهی از پولک های بزرگ بر روی سطح بدن خود دارند.

طوطی ماهی یا ماهی پرت معمولا ساکن مناطق گرمسیری به ویژه در اقیانوس های آرام ، اطلس و هند هسستند . در ایران نیز ، طوطی ماهی ها در آب های خلیج فارس و دریای عمان یافت می شوند .

 

بیشتر بخوانید : دلقک ماهی خلیج فارس

مشخصات و ویژگی های طوطی ماهی :

ماهی پرت ، از دسته ماهیان هیبریدی است. بدین معنا که ماهی پرت در طبیعت وجود ندارد و از طریق تلفیق گزینشی چند ماهی مختلف به وجود آمده است. در بیشتر منابع، ماهیان میداس، رددویل و سورم به عنوان والدین این ماهی معرفی شده اند. ماهی پرت در گروه ماهیان سیچلاید قرار گرفته است. چرا که والدین این ماهی از دسته ی سیچلایدها بوده اند و همچنین رفتار این ماهی مشابه به رفتار این دسته است .

این ماهی های عجیب و رنگارنگ ، حدودا بین 7 تا 10 سال عمر می کنند و طولی بین 30 تا 120 ساتی متر دارند . از مهم ترین ابزارهای طوطی ماهی برای زنده ماندن ، دندان های آن است . پرت ماهی ، دندان های ساینده و تیز دارد که با کمک آن می تواند مرجان ها را بخراشد و جلبک های روی آن ها را بخورد .

طوطی ماهی یا پرت ماهی در اکثر آکواریوم های آب شیرین یافت می شوند . این ماهی های جذاب و دوست داشتنی در رنگ های مختلف و قشنگی وجود دارند و به دلیل رنگ قشنگ طوطی ماهی ها ، برای نگهداری در آکواریوم مناسب و بسیار جذاب می باشند . علاوه بر رنگ طوطی ماهی ها که باعث جذابیت آن ها شده است ، سازگاری بالای طوطی ماهی با اکثر ماهی های گوشت خوار و گیاه خوار ،آن را به یک ماهی مناسب برای نگهداری در آکواریوم تبدیل کرده است .

 

طوطی ماهی یا ماهی پرت  به رنگ آبی صورتی فیروزه ای

 

 

تغذیه ی طوطی ماهی :

طوطی ماهی همه چیز خوار است . ماهی پرت معمولا به طور عمده از غذاهای پولکی و حبه ای ( پلت) ، لوفاک ، غذاهای خشک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده می کند . علاوه بر آن ماهی پرت از غذاهای گوشتی ، میگوی آب شور و کرم خونی نیز به عنوان غذا تغذیه می کند . تغذیه ی طوطی ماهی با خوراک گوشتی باعث سلامت و رشد بیشتر آن ها می شود .چنانچه قصد نگهداری از ماهی پرت در خانه دارید ، می توانید هفته ای حداقل یک بار به آن ها ماهی کلیکای ریز شده و یا دل و جگر گوساله بدهید . برای تقویت رنگ ماهی پرت نیز می توانید به آنها کاهو بدهید . از آنجایی که کاهو سرشار از مواد معدنی و مواد آلی است ، میی تواند باعث سلامت ماهی و تقویت و بهبود رنگ ماهی پرت شود .

 

نگهداری طوطی ماهی در آکواریوم در خانه :

چنانچه قصد نگهداری از طوطی ماهی را دارید ، نیازی به آکواریوم خیلی بزرگ ندارید ، اما بهتر است که حداقل شرایط را برای ماهی پرت فراهم کنید . از آنجایی که ماهی پرت رشد سریعی دارد ، به آکواریومی با حداقل حجم ۱۲۰ لیتر نیاز دارید. این ماهی تا ۲۰ سانتی متر رشد می کند. آکواریومی با چیدمان سنگی و فاقد گیاه برای این ماهی مناسب است. برای نگهداری طوطی ماهی در آکواریوم ، دمای ۲۴ تا ۳۰ درجه ی سانتی گراد مناسب می باشد . بهتر است که پی اش آب بین 6.6 تا 7 باشد . ماهی پرت در آکواریوم های مختلف رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد. اما به طور کلی می توان آن را آرام تر از سایر سیچلایدها دانست.

Leave A Reply

Your email address will not be published.