ماهی سنگسر

محصول جدید

35,000 تومان

  • استیک شده
  • فیله شده

ماهی سنگسر

نام علمی : Pomadasys kaakan

نام انگلیسی : Javelingrunter

ماهي سنگسر داراي ارزش غذايي بالايي است و از ماهیان باب میل بومیان هرمزگان می باشد که با توجه به میزان خرید جزو پرطرفدارترین ماهیان جنوب بشمار می رود. دارای ارزش تجاری بوده و بازار صادراتی خوبی دارد .قیمت این ماهی در بازار بر اساس سایز و وزن رقم می خورد .

زیستگاه :

این گونه در خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند، دریای عرب، اقیانوس اطلس، خلیج عدن ، سواحل استرالیا، دریای زرد، دریای اندونزی، اقیانوس آرام پراکنش دارند.تغذیه آن بیشتر از سخت پوستان و ماهی ها مانند خرچنگ،میگو ، کرم های پرتار ، خیار دریایی و... می باشد. صید آن به وسیله ترال کف، رشته قلاب کف، تورگوشگیر، گرگور است و پراکنش آن در دنیا در مناطق صخره‌ای مرجانی و مصبها، از آبهای خیلی کم عمق ساحل تا عمق زیر ۷۵متری دیده می‌شوند .

شکل:

بدن دوکی شکلتقریباً دراز و به رنگ سفید و مات بوده با سر محدب، پشت سرش مثل سنگ سفت و شکم و پهلوهایش دارای فلس درشت کاملاً نقره ای است. رنگ بدن در ماهی بالغ خاکستری با جلای نقره ای می باشدکه وزن آن به ۶ کیلوگرم میرسد.

ارزش غذایی:

ماهی سنگسر یکی از منابع بسیار خوب پروتئین محسوب شده و پروتئین موجود در ماهی از نظر کمیت و کیفیت قابل توجه بوده که بدین معنی که پروتیین موجود در ماهی سنگسر به شکلی بوده که به آسانی در دستگاه گوارش هضم و جذب می شود و به طور تقریبا کامل در بدن به مصرف می شود.ماهی سنگسر همچنین دارای منبع خوب آهن بوده و آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروب ها نقش مهمی به عهده داشته و آهن موجود در ماهی به گونه ای بوده که جذب آن در دستگاه گوارش آسان است و به خوبی در بدن به مصرف می رسد و علاوه بر آن آهن موجود در ماهی، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می دهد بنابراین نقش مهمی در پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن به عهده داشته.

طعم و طرز پخت :

سنگسر دارای مزه خوبی می باشد و به راحتی قابل فیله شدن است همچنین به دلیل بافت گوشتی ویژه‌ای که دارد، برای تهیه ته چین ماهی و قلیه ماهی بهترین گزینه است و پس از پختن در غذا خرد نمی‌شود.البته این موضوع قابل توجه است که شكم پر، تنوري، كتلت، سرخ كرده فیله این ماهی طرفداران بسيار زيادي دارد.

              

محصولات مرتبط