ماهی شوریده

محصول جدید

45,000 تومان

ماهی شوریده

نام انگلیسی : otolithes

ماهی شوریده از ممتاز ترین و خوشمزه ترین ماهی های جنوب است تیغ و خار کمی دارد که به راحتی از گوشت آن قابل تفکیک می باشد این ماهی ارزش تجاری بالایی دارد که به صورت تازه گاه خشک یا نمک سود در بازار فروخته می شود و در بازار جهانی جز دسته ماهی های گران  و درجه یک قرار دارد و از دیرباز مورد توجه بوده است.این ماهی ها دارای اتولیت یا سنگ گوشهای بسیار بزرگی می باشند که نام جنس ماهی شوریده یعنی اتولیتس نیز بر همین اساس انتخاب شده. اُشبُل ماهی شوریده ارزش غذائی بالایی دارد و بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد می توانید آن را همانند گوشت ماهی درون روغن سرخ نموده و میل کنید.در تابستان این ماهی صیدش بسیار کم می شود،و طبیعتا قیمتش نیز بالا می رود بطوریکه با قیمت زمستانش دوبرابر تفاوت پیدا می کند  

زیستگاه :

این گونه در خلیج فارس و دریای عمان، خلیج بنگال، دریای شرق و جنوب چین، رودخانه ارن ، جریان ساحلی سومالی، خلیج سن میگل، اقیانوس آرام پراکنش دارند.. تغذیه آن ماهی ها ، میگوها و سایر بی مهرگان می‌باشد، صید آن به وسیله تور گوشگیر و ترال کف بوده اما به روش ورزشی (قلاب دستی با طعمه ساردین ) هم صید می‌گردد و پراکنش آن در دنیا بیشتر در آب‌های با عمق 10 تا 40 متر می‌باشد.

شکل:

ماهی شوریده:ماهی دوکی شکل ظریف و کشیده ای است با فلس ریز نقره ای که ظاهر ان به ماهی سوف شمال بی شباهت نیست گوشت آن سفید و کم خار است و پس از پخت، نرم و لطیف است. رنگ بدن آن در ناحیه پشتی قهوه ای و در میانه بدن و شکم نقره ای و باله های سینه ای و شکمی آن قهوه ای تیره میباشد و دارای باله پشتی بلندی می باشد که تا نزدیک دم آن میرسد. طول ماهی شوریده به 70 سانتی متر میرسد ولی معمولا 30 تا 40 سانتی متر است.

ارزش غذایی:

نتایج تحقیقات علمی انجام شده حاکی از آن است که ماهی شوریده منبع خوبی از پروتئین است. همچنین نسبت اسیدهای چرب امگا 3 به امگا 6 بیان کننده غنی بودن گوشت ماهی شوریده از اسیدهای چرب امگا3 می­باشد و بنابراین این ماهی­می­تواند به عنوان یک غذای دریایی سالم و مغذی در سبد غذایی خانواده­های ایرانی قرار گیرد.

طعم :

این ماهی به خاطر طعم و مزه آن در از دیرباز مورد توجه است. ماهی شوریده یکی از خوشمزه ترین و لذیذترین ماهی های جنوب ایران است که علاوه بر طعم عالی بافت گوشتی و لطیفی دارد و قابل فیله شدن است و تیغ های ریز و آزاردهنده هم ندارد که گوشت به راحتی از آن جدا می شود .

طرز پخت :

ماهی شوریده معمولا برای هر نوع غذائی که با ماهی پخت می شود از جمله قلیه ماهی ، حواری ماهی ، ماهی شکم پر و..... مناسب است.ولی بهترین روش پخت آن سرخ کردنی می باشد.اگر قصد داشتید ماهی شوریده را در فِر بصورت شکم پُر درست کنید،سر و دم ماهی را نزنید چون شکل و جلوه زیباتری دارد.

                             

محصولات مرتبط