راهنمای خرید صدف

راهنمای خرید صدف

همواره از سوی کارشناسان غذایی و متخصصان تعذیه در دنیا توصیه شده است تا مردم هرچه می توانند بیشتر از غذاهای دریایی در سبد غذایی خود استفاده کنند و بطور کلی هفته ای حداقل 2 بار از وعده های غذایی خود را به میل کردن غذاهای دریایی اختصاص دهند. همانطور که شما نیز می دانید، غذاهای دریایی از طیف گسترده ای برخوردار هستند که ما در این مطلب از ماهی دریا می خواهیم توجه شما را به گونه ای از نرم تنان آبی؛ یعنی صدف های خوراکی جلب کرده و با ارائه مطالبی مفید تحت عنوان راهنمای خرید صدف شما را بیش از پیش با این دسته از مواد مغذی دریایی آشنا نماییم.

صدف های خوراکی را بطور کلی می توان بر اساس نوع آنان در دسته بندی های مختلفی قرار داد که از جمله آنان در ایران بایستی به صدف های دو کفه ای (Clam) و همچنین صدف های اویستر (Oyster) اشاره داشت.

آشنایی با صدف دو کفه ای و خواص آن

صدف های دو کفه ای در حال حاضر محبوب ترین صدف های خوراکی در کشور عزیزمان ایران بحساب می آیند .

قسمت خوراکی این نوع از صدف های دریایی، همان رباط ماهیچه ای است که سبب باز و بسته شدن در آن می گردد که پس از قرار گرفتن بر روی حرارتی بالا و پخته شدن مطلوب برای سرو کردن شما عزیزان آماده می شود. ناگفته نماند که صدف های دو کفه ای عمدتا از ناحیه گِل و لای موجود در خطوط ساحلی بدست آورده می شوند.فواید استفاده از صدف دو کفه ای به شرح ذیل می باشد:

 • از مقادیر بسیار زیاد آهن، رس، سلنیوم و همچنین مس برخوردار است که سبب ارتقاء سیستم ایمنی بدن می شود.
 • داشتن پوستی زیبا، جوان و صاف به دلیل حفظ سطح کلاژن پوست توسط صدف های دو کفه ای
 • افزایش سلامت قلب و مانع بزرگی جهت بروز بیماری های قلبی بحساب می آید.
 • سبب تقویت قدرت بینایی و رشد مطلوب مغز جنین توسط مادران شیرده و باردار خواهد شد.
 • دارای مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب اُمگا 3 در ساختار درونی خود است که سبب جلوگیری از ایجاد سرطان در بدن خواهد شد.
 • مملو از پروتئین های مفید در جذب بدن می باشد که سبب جلوگیری از پرخوری و همچنین کاهش وزن شما می شود.

به عنوان راهنمای خرید صدف دو کفه ای در مورد تهیه و پخت این نوع از صدف های خوراکی باید بگوییم در ابتدا بایستی صدف ها را در داخل ظرفی خشک و بدون آب جهت تبخیر آب درونی صدف ها قرار داده و به مدت 120 ثانیه نه بیشتر، اجازه دهید تا صدف ها در داخل ظرف جوشانده شوند.

سپس آن ها را از ظرف خارج کرده، با آب خنک شستشو دهید و با استفاده از یک فرچه زخیم تمام آلودگی ها و شن و ماسه های چسبیده شده به آن را از صدف جدا کنید. اکنون وقت آن رسیده است که ظرفی را پر از آب کرده و آب آن را تا نقطه جوش رسانده و سپس صدف های دو کفه ای خریداری شده را به مدت تنها 5 دقیقه در داخل آن قرار دهید تا به خوبی پخته و خودِ در صدف ها بدون استفاده از هیچ چاقو و ابزار تیز دیگری باز شوند.

بیشتر بخوانید:بهترین روش پخت صدف دوکفه ای

آشنایی با صدف اویستر و خواص آن

از جمله صدف هایی است که در آب های شور زندگی می کند و بصورت کاملا طبیعی و سازگار با محیط زیست نیز صید می شود و در فرآیند تهیه و پخت آن هیچ دخل و تصرف جانبی صورت نمی گیرد. این نوع از صدف های خوراکی که از دو کفه در قسمت های بیرونی خود برخوردار هستند، در قسمت پشتی خود دارای ماهیچه ای هستند که سبب باز و بسته شدن در صدف می گردد و از همین قسمت نیز باید به عنوان یک خوراک دریایی استفاده نمود. فواید استفاده از صدف اویستر به شرح ذیل می باشد:

 • به دلیل داشتن مقادیر زیادی از عنصر روی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، رشد طبیعی افراد و همچنین رشد موها و ناخن در بدن می شود.
 • فوق العاده مفید و مهم برای سلامت قلب توصیه شده است.
 • با برخورداری از میزان زیاد اسیدهای چرب و اشباع شده اُمگا 3 به کاهش فشار خون و همچنین پایین آوردن احتمال سکته مغزی و قلبی بسیار کمک می کند.
 • سرشار از پروتئین ها بوده و سبب رفع حس گرسنگی و در نهایت کاهش وزن برایتان خواهد شد.
 • دارای انواع مختلفی از ویتامین های A - C - D - F و همچنین کلسیم و سلنیوم در خود است.
 • از مقادیر زیاد آهن برخوردار است که سبب بهبود جریان اکسیژن در بدن شده و فرد را پر انرژی تر از قبل می کند.
 • سبب افزایش تولید هورمون های تستوسترون در آقایان و افزایش میل جنسی با وجود اسید آمینه های موجود در خود می شود.

به عنوان راهنمای خرید صدف اویستر در خصوص تهیه و پخت آن به شما مصرف کنندگان عزیز باید بگوییم که در ابتدا به دلیل وجود مقادیری آب در داخل پوسته صدف، بایستی آن را به مدت 120 ثانیه در یک قابلمه کاملا خشک و بدون آب با حرارتی بالا بجوشانید و سپس پس از اتمام زمان گفته شده صدف ها را از ظرف خارج کرده و آن ها را با آب سرد مورد شستشو قرار می دهیم.

پس از انجام عمل شستشوی صدف های اویستر، آنان را با حوله ای ضخیم و تمیز خشک می کنیم و سپس با استفاده از یک چاقوی تیز از قسمت انتهایی صدف جهت باز کردن در آن اقدام کرده و در نهایت با جدا کردن گوشت چسبیده شده به پوسته صدف آن را هر طور که مایل بودید، نوش جان می کنید.

بیشتر بخوانید:بهترین روش باز کردن صدف اویستر

تفاوت صدف های دو کفه ای و اویستر

همانطور که در خلال این مطلب نیز متوجه آن شده اید، صدف هایی خوراکی از بهترین غذاهای دریایی در سراسر جهان بحساب آورده می شوند و از مواد مغذی و ویژگی های کاملا منحصر به فردی نیز برخوردار هستند. برای اینکه بدانید از میان صدف های دو کفه ای و اویستر کدام یک از تناسب بیشتری با ذائقه و سلیقه غذایی شما عزیزان برخوردار است، بهترین راه حل خرید و استفاده از هر دو نوع صدف خوراکی می باشد. با این حال ما در این قسمت سعی کرده ایم تا با ارائه اطلاعاتی مُغتنم، تفاوت میان صدف های دو کفه ای با اویستر را برایتان شرح دهیم تا خود متوجه مزه های متفاوت و بافت گوناگون آنان شوید.

صدف دو کفه ای: بهتر است کسانی که برای اولین بار قصد استفاده از صدف های خوراکی به عنوان یک وعده غذای دریایی لذیذ را کرده اند، از صدف های دو کفه ای که دارای سطحی کاملا براف و صاف است، استفاده کنند. این نوع از صدف ها دارای محدودیت های مصرفی هستند و بیشتر از آن ها بصورت سرخ شده، پخته شده در سوپ و همچنین بخارپز شده استفاده می کنند که در این حالت از بوی به مراتب کمتری نسبت به صدف اویستر برخوردار است. به لحاظ وجود مواد مغذی در خود همچون صدف اویستر می ماند با این تفاوت که از میزان پروتئین بیشتری برخوردار است و برای سیر شدن یک نفر سرو 10 الی 12 عدد از این نوع صدف کاملا کافی می باشد.

صدف اویستر: این نوع از صدف های خوراکی بیشتر مناسب کسانی هستند که ذائقه خود را به مصرف غذاهای جورواجور دریایی عادت داده و به دنبال یک مزه نسبتا شور در طعم صدف خوراکی خود هستند. صدف اویستر از اندازه ای بزرگتر نسبت به صدف دو کفه ای برخوردار است. سطح آن کاملا غیرصاف و ناهوار می باشد و در مقایسه با صدف دو کفه ای از زمینه مصرفی بیشتری برخوردار است؛ مثلا از صدف اویستر می توان بصورت های مختلف گریل شده، پخته شده و همچنین سرخ شده در انواع غذاها و خوراک های خوشمزه استفاده نمود. برای هر نفر، سرو 8 تا 10 عدد از این نوع صدف توصیه می شود. ناگفته نماند معروف ترین روش مصرف صدف های اویستر به این شکل است که صدف های کاملا پخته شده را بر روی یخ گذاشته و با مقداری لیموی تازه نوش جان می کنند.

کلام آخر

مصرف کنندگان و علاقه مندان به استفاده از خوراک های دریایی توجه داشته باشند که بهتر است به محض خرید صدف های خوراکی از هر نوع دو کفه ای، اویستر و یا غیره حتی المقدور ظرف 24 تا 48 ساعت اقدام به مصرف آنان نمایند تا از تازگی و طعم خوشایندتری محصول دریایی آن ها برخوردار باشد.

به غیر از این در خصوص راهنمای خرید صدف یادتان باشد چنانچه در مرحله شستشو با صدفی شکسته، تَرک خورده و یا پوسته باز شده مواجه شدید، فورا آن را از مابقی صدف ها خارج کرده و به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید!

بیشتر بخوانید:چرا ماهی بهتر از گوشت قرمز است؟

ارسال شده در 1398-10-18 توسط هاتف بختیاری آموزش و دانستنی ها 0

مطالب مرتبط

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
0 تومان مجموع

پرداخت