شاه میگو

محصول جدید

68,000 تومان

شاه میگو

نام انگلیسی : Shrimp U10

مرغوبترین نوع میگو شاه میگو می باشد که به میگوی U10 معروف است. شاه میگو به عنوان غذای دریایی بسیار باارزش‌اند و از منابع بسیار مفید پروتئین دریایی محسوب می شود. از لحاظ اقتصادی مهم هستند و اغلب یکی از سودآور ترین کالاها در مناطق ساحلی‌ای که آنها زندگی می‌کنند هستند.

گران بودن میگوهای درشت تر، به بازارپسندی بیشتر آنها بستگی دارد و پایه علمی و ربطی به ارزش تغذیه ای آنها ندارد.معمولا از این آبزی لذیذ در رستورانها به عنوان غذای ویژه یاد می شود .

در مورد میگوی خلیج فارس هم باید بگویم که در فصل بهار به دلیل تخم ریزی، صید آن ممنوع می شود بنابراین لازم است در این فصل، برای حفظ ذخایر ارزشمند این نعمت خداداد، از خرید میگوی خلیج فارس خودداری کنیم. حداکثر صید میگو نیز در اواسط مرداد تا اوایل آبان ماه انجام می شود که این زمان، بهترین زمان برای خرید میگوی خلیج فارس محسوب می شود.                    

زیستگاه :

این گونه در خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند، دریای عرب، اقیانوس اطلس، خلیج بنگال، دریای شرق و جنوب چین، دریای مدیترانه، اقیانوس آرام پراکنش دارند. شاه میگو های دراز، هنگام خطر، دم خود را به سرعت به زیر بدن می برند، این عمل، آب را به جلو می راند و شاه میگو را به سمت عقب هدایت می کند تا بتواند فرار کند. شاه میگو های دراز، در میان سنگ های بستر دریا یا رودها مخفی می شوند و از جانوران کوچک زنده یا مرده تغذیه می کنند. یک شاه میگو ی دراز ماده، قادر است هزاران تخم بگذارد.

شکل:

بدن میگودراز و خمیده می باشد.طول بدن آنها متفاوت و گاهی تا 250 میلی متر و وزن آنها تا بیش از 300 گرم نیز می رسد. بدن آنها از دو قسمت سر سینه و شکم تشکیل شده است . رنگ بدن نیز در بین گونه ها از تنوع زیادی برخوردار است و از سفید متمایل به سبز- خاکستری در میگوی سفید و در میگوی هندی از سفید تا صورتی و در میگوی ببری تا سبز تغییر میکند .رنگ بدن در بین افراد متعلق به یک گونه نیز ثابت نبوده و بسته به شرایط محیط زیست آن از قبیل درجه حرارت ،درجه شوری ،مواد غذایی ، رنگ محیط ممکن است کاملاً تغییر نماید.

ارزش غذایی:

میگو غذایی بسیار پرارزش است مصرف آن برای تمام سنین مناسب و مفید است. حتی کودکان بعد از یک سالگی می توانند از این ماده غذایی مفید استفاده کنند. البته افرادی که کلسترول یا چربی خون بالا، بیماری نقرس یا سنگ کلیه دارند، لازم است ضمن مشورت با متخصص تغذیه، از مصرف زیاد این ماده غذایی پرهیز کنند.

آیا میگوهای ریز و درشت از نظر ارزش تغذیه ای باهم متفاوت هستند؟

انواع میگو تفاوت هایی جزیی در ترکیب های تشکیل دهنده و مواد مغذی دارند بنابراین نمی توان تفاوت چندانی از نظر ارزش تغذیه ای بین میگوهای ریز،متوسط و درشت قائل شد. به طور کلی هر 100 گرم میگو دارای حدود 99 کیلوکالری انرژی، 16 گرم پروتئین، 1.08 گرم چربی، 64.49 میلی گرم کلسترول، 5/2 میلی گرم اسیدهای چرب اشباع، 6/2گرم اسیدهای چرب چند غیراشباع، 1/4 گرم اسیدهای چرب

شاه میگو  ضد فشارخون ، سرشار از سلنیوم ، ضد آلزایمر ، ضد کم‌خونی ، منبع پروتئین و کلسترول خوب و... می باشد. 

طعم و طرز پخت :

میگو غذایی بسیار لذیذ و خوشمزه و لوکس می باشد. گوشتی خوش عطر داشته که به روش های مختلفی می توان آن را طبخ کرد ازجمله : میگوی سوخاری ، قلیه میگو ، ناگت میگو ، بخارپز،کبابی، میگو پلو ، پاستا با میگو و.... .

            

محصولات مرتبط