طرز تهیه سبزی پلو ماهی مجلسی با فیله ماهی شیر

0

طرز تهیه سبزی پلو ماهی مجلسی با فیله ماهی شیر

سبزی پلو ماهی مجلسی با فیله ماهی شیر نام غذا
ایرانی ملیت غذا
4 نفر مناسب برای
شام، ناهار وعده غذایی
سرخ کردن نوع پخت
زمان آماده سازی 30دقیقه کل زمان پخت: 40 دقیقه

 

زمان پخت 10دقیقه

 

توضیح کلی برای دستور پخت:

سبزی پلو ماهی شب عید یکی از بهترین غذاها و سنت دیرینه ما ایرانیان است. برای تهیه سبزی پلو ماهی مجلسی در این دستور پخت از فیله ماهی شیر استفاده شده است.

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو مجلسی

 

مواد لازم میزان
فیله ماهی شیر 4 تکه
برنج 4 پیمانه
سبزی به میزان دلخواه
زعفران به مقدار لازم
روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری
زردچوبه  2 قاشق غذاخوری
فلفل نصف قاشق غذاخوری
پودر سیر نصف قاشق غذاخوری
زنجبیل   1 قاشق غذاخوری
آبلیمو به میزان لازم
نمک به میزان لازم

  

 

ماهیان پیشنهادی برای این غذا مقدار لازم
ماهی سرخو  4 تکه
ماهی هوور 4 تکه

طرز تهیه سبزی پلوماهی مجلسی

مثل همیشه و طبق معمول تهیه انواع پلو باید برنج را از 2-3 ساعت قبل پاک کرده، بشویید و یکی دو ساعتی همراه با کمی نمک خیس کنید. سپس یک قابلمه مناسب برداشته و در آن آب بریزید و روی حرارت بگذارید تا آب به جوش بیاید. وقتی آب به جوش آمد، برنج خیس داده را داخل آب بریزید و مقداری نمک به آن اضافه کنید.

برای خوش‌عطر و خوش‌طعم‌تر شدن سبزی پلو، وقتی برنج در حال جوشیدن است مقدار کمی زعفران دم‌کرده به آب برنج اضافه کنید. بعد از چند دقیقه (بسته به نوع برنج) یکی از دانه‌های برنج را بردارید و با ناخن نصف کنید، اگر به اندازه یک نقطه سفید وسط برنج، خام بود، وقت آبکش کردن برنج است. حالا برنج را آبکش کنید و ته قابلمه، در صورت تمایل ته‌دیگ مورد نظر خود را انداخته و یا فقط روغن بریزید و برنج و سبزی پلویی (مراجعه کنید به مطلب سبزی پلو با ماهی سوخاری) را که از قبل ساطوری و آماده‌کردید، به طور لایه‌لایه کف قابلمه بریزید.  روی قابلمه دم‌کنی قرار دهید و در آن را ببندید و حدود 30 دقیقه صبر کنید تا برنج با حرارت بسیار ملایم دم بکشد.

حالا وقتش رسیده که تا زمان دم کشیدن برنج به سراغ ماهی بروید.  برای تهیه سبزی پلو ماهی می توان از هر ماهی که متناسب با ذائقه شما است، استفاده کنید (مراجعه کنید به مطلب انتخاب ماهی مناسب برای سبزی پلو ماهی در مجله ماهی دریا). اما در این دستور ماهی دریا فیله ی ماهی شیر را به شما پیشنهاد می کند.

توجه نمائید که مرحله مزه دار کردن  ماهی را قبل از شروع طبخ سبزی پلو انجام می دهیم تا زمان کمتری صرف گردد. برای مزه دار کردن ماهی نمک، فلفل، زنجبیل، پودر سیر، روغن زیتون و زردچوبه را با پیاز رنده شده و آبلیمو مخلوط می کنیم و تکه های ماهی شیر را به آن آغشته می کنیم و اجازه می دهیم نیم ساعت زمان بگذرد.

بعد از گذشت زمان مزه دار کردن فیله ماهی شیر را به زعفران آغشته نموده و در روغن داغ سرخ می کنیم.

سبزی پلو ماهی مجلسی شما با فیله ماهی شیر آماده است.

نوش جان

Leave A Reply

Your email address will not be published.