طرز تهیه سبزی پلو با ماهی سوخاری با چند نکته طلایی

0

سبزی پلو با ماهی جزئی جداناپذیر از سفره ی شب عید ایرانی است که برای بسیاری از ما خاطرات زیبایی را از عید و دورهمی ها به همراه دارد. در این مطلب از سیر تا پیاز تهیه ی یک سبزی پلو با ماهی درجه یک را فراهم آورده ایم تا دیگر نگران مهمانی شب عیدتان نباشید!

چرا سبزی پلو با ماهی؟

اول از همه باید بدانیم فلسفه ی سبزی پلو باماهی شب عید چیست ؟

سبزی به کار رفته در سبزی پلو نماد و نشانه خرمی و پربرکت بودن زندگی هاست. ایرانی های باستان عقیده داشتند اگه به عنوان شام شب عید غذایی که سبزی دارد مصرف گردد تا آخر سال زندگی پر برکت و با نشاطی خواهند داشت. از گذشته ماهی نماد زندگی، ثروت و فراوانی بوده است، در زمان باستان ایرانی ها باور داشتند که با متبرک شدن به برکت وجود ماهی سال پیش رو سالی سراسر سلامتی، فراوانی و برکت و ثروت براشون به ارمغان خواهد آورد.

برنج موجود در سبزی پلو نماد این است که در گذشته برنج گیاه ارزشمندی بوده که در مناسبت های خاص طبخ می شده است. ایرانی های باستان عقیده داشتند که سبزی گیاه برنج می تواند نشانه برکت و حاصلخیری باشد و با خوردن پلو در شب سال نو، برکت و حاصلخیزی مزارع در سالی که پیش رو دارند  اتفاق می افتد.

حضرت سلیمان و سبزی پلو با ماهی!

جالب است بدانید بعضی ها عقیده دارند خوردن ماهی در شب عید نوروز به ماجرای پیدا کردن انگشتر حضرت سلیمان از شکم ماهی بر می گردد، داستان از این قرار است که:

حضرت سلیمان انگشتری داشت که اسم اعظم الهی روی اون هک شده و توسط این انگشتر جن و دیو و پری و تمامی موجودات در سخره حضرت سلیمان بودند. یک روز حضرت سلیمان انگشتر را از دستش درآورد و داد به کنیزی تا خودش به حمام برود، کمی بعد دیوی پلید خودش را به شکل حضرت سلیمان درآورد و نزد کنیز رفت و انگشترش را از کنیز طلب کرد. کنیزک از همه جا بی خبر انگشتر را به دیو داد و دیو بر تخت نشست. وقتی حضرت سلیمان به کاخ برگشت دید دیوی در هیبت خودش روی تخت سلطنت نشسته و از انجایی که انگشتر را به دست کرده مردم ان دیو را بهعنوان سلیمان واقعی می شناسند. بعد از این ماجرا حضرت سلیمان به کار ماهیگیری مشغول شد. دیو هم که دید اوضاع بر وفق مرادش است انگشتر را به دریا انداخت تا حضرت سلیمان هیچوقت نتواند انگشترش را بدست بیاورد. از قضا روزی حضرت سلیمان یک ماهی بزرگ صید کرد و زمانیکه شکمش را خالی کرد متوجه شد انگشتر خودش داخل شکم ماهی است. انگشتر را به دست کرد ولی دیگر به قصر برنگشت. دیو که رفته رفته کارهای خبیثانه و شرورانه ی خودش را از سر گرفته بود مردم را به ستوه آورد. خبر رسید که سلیمان واقعی که انگشتر الهی به دست دارد خارج از شهر به ماهیگیری مشغول است. این موقع بود که مردم شورش کرده و دیو را از تخت سلطنت پایین کشیده و همگی به دنبال حضرت سلیمان از شهر خارج شدند تا سلیمان حقیقی رو به تخت بنشانند. این اتفاق در سیزده نوروز رخ داد. عده ای عقیده دارند خوردن ماهی به همراه سبزی پلو به این علت است که انگشتر سلیمان در شکم ماهی پیدا شد و به واسطه ی اآن نیکی بر بدی پیروز شد.

 

اکنون به سراغ مراحل تهیه سبزی پلو با ماهی خوشمزه مان می رویم!

 

انتخاب بهترین ماهی

اولین و مهم ترین قسمت پخت سبزی پلو با ماهی انتخاب یک ماهی خوب و لذیذ است.با توضیحاتی که در ادامه میخوانید حتما خواهید توانست بهترین ماهی را طبق ذائقه تان انتخاب کنید.

ماهی شیر

اگر به دنبال ماهي هستيد که تیغ و استخوان های کمتری داشته باشد، ماهی شیر  براي کساني که سختشان است ماهي تيغ دار بخورند، مناسب است. اين ماهي يد و ويتامين D بالايي دارد و بهترين روش پخت آن کبابي و سوخاري است. این ماهی می تواند انتخاب مناسبی برای سبزی پلو با ماهی سوخاری در شب عید باشد. شوید پلو با فیله ماهی شیر یک غذای بسیار مقوی و خوشمزه است خصوصا این غذا برای کودکان انتخاب مناسبی است زیرا دیگر نگران خوردن تیغ و استخوان ماهی توسط کودکمان نیستیم.

ماهي سرخو

ماهي سرخو از لذيذترين ماهي هاي پر چرب درياي جنوب است. گوشت آن سفيد صورتي و بسيار لطيف بوده و بوي زهم نمي دهد. شما می توانید این ماهی را به صورت کباب شده، سرخ شده و سوخاری در کنار سبزی پلو میل نمائید.  ماهی سرخو یک ماهی خوشمزه و مناسب برای سبزی پلوماهی شب عید است.

 ماهي شوريده

ماهی شوریده گوشتي نرم و لذیذ دارد و مي توان آن را به صورت سرخ کرده یا شکم پر تهیه نمود. ماهی شوریده نیز می تواند انتخاب مناسبی برای سبزی پلو ماهی شب عید باشد.

ماهی حلوا سفید یا زبیدی

ماهي حلوا سفید یا زبیدی یکی از خوشمزه ترین ماهی های جنوب است. این ماهی براي سبزي پلوي شب عيد بسیار مناسب است چون بسیار لذیذ بوده و به صورت کبابی  می توان آن را طبخ نمود.

اکنون نوبت پخت غذاست!

 

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو با ماهی سوخاری مجلسی

مدت زمان تهیه این دستور پخت حدود یک ساعت و نیم است و مواد نوشته شده برای 5 نفر مناسب است.

برنج 5 پیمانه
ماهی 5 تکه (حدود 1 کیلو و نیم)
سبزی ( آبپز یا بخارپز) 3 لیوان
نمک،زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
آرد سوخاری به مقدار لازم
آبلیمو به مقدار لازم
پیاز رنده شده 1 عدد متوسط
تخم مرغ 2 عدد
زنجبیل 2 قاشق چای خوری

 

سبزیِ سبزی پلو!

سبزی هایی که در تهیه سبزی پلو استفاده می شود ترکیبی از چند نوع سبزی است . سبزی اصلی در این ترکیب ، شوید است و پس از آن از گیشنیز و جعفری استفاده می شود. از سایر سبزی ها برای طعم دهی بیشتر پلو استفاده می کنیم و در صورتیکه تمایل ندارید می توانید استفاده نکنید .

 

شوید 200 گرم
گیشنیز 100 گرم
جعفری 100 گرم
تره 50 گرم
شنبلیله 20 گرم
نعناع 30 گرم

طرز تهیه سبزی پلو باماهی

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی سوخاری

  • ابتدا در یک قابلمه آب را به جوش می آوریم و پس از به جوش آمدن آب ، برنج را اضافه می کنیم . پس از آنکه برنج نرم شد ، برنج را آبکش می کنیم . پس از آبکش کردن برنج را با سبزی مخلوط میکنیم و درون قابلمه ریخته تا دم بکشد.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

  • در مدت زمانی که منتظریم تا برنج آماده شود به سراغ تهیه ماهی سوخاری می رویم زیرا ماهی سوخاری مناسب هر ذائقه ای است. ابتدا ماهی ها را شسته  ودر صورت تمایل پوست دوطرف ماهی را جدا می کنیم . پیاز رنده شده ، زردچوبه ، نمک ، فلفل سیاه و آبلیمو را درون یه ظرف مسطح یا بشقاب باهم مخلوط میکنیم ، سپس تکه های ماهی را درون مواد میغلطانیم تا همه جای آن پوشانده شود و ماهی طعم دار شود . همچنین می توانیم برای بهتر مزه دار کردن ماهی از ادویه های مخصوص ماهی جنوب تهیه کنیم . حتما دقت کنید که دو طرف ماهی به مواد آغشته گردد. اگر دوست داشتید میتوانید پودر سیر هم به مواد اضافه کنید.
  • در این مرحله تخم مرغ ها را داخل ظرفی شکسته و با نمک و کمی زعفران (در صورت تمایل) خوب هم میزنیم. بعد نیم تا یک ساعت ماهی را از مواد قبلی خارج کرده و دو طرف ماهی رو به تخم مرغ آغشته میکنیم .
  •  سپس آرد سوخاری را در یک سینی ریخته و تکه های ماهی را درون آرد سوخاری می غلطانیم به شکلی که همه جای ماهی را بپوشاند .

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

  • در مرحله آخر ، مقداری روغن داخل ماهیتابه ریخته و پس از اینکه روغن کاملا داغ شد، زنجبیل را به روغن اضافه میکنیم که مزه خوبی به ماهی میدهد . سپس ماهی را در روغن سرخ می کنیم .

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

  •  پس از سرخ شدن ماهی و دم کشیدن برنج ، غذا را در یک دیس سرو می کنیم . ابتدا سبزی پلو را می کشیم ، سپس ماهی سوخاری را روی سبزی پلو قرار می دهیم و می توانیم در کنار آن از سبزی های تازه و لیمو برای تزئین استفاده کنیم .نوش جان!

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

چطور سبزی پلو با ماهی سالم تری بپزیم؟

اگر دوست دارید سبزی پلو با ماهی شما  از لحاظ ارزش غذایی سالم تر باشد بهتر است نکات زیر را رعایت کنید.

در درجه اول ،مهم انتخاب ماهی و سبزی تازه می باشد.سبزی معمولا در طی عمل آوری و پختن مقداری از ویتامین خودش را از دست می دهد به همین علت توصیه ی ما سبزی تازه می باشد زیرا دارای ویتامین بیشتری است. حتی بعد از پختن که درصدی از ویتامینش را از دست می دهد باز هم دارای ویتامین کافی است. همچنین بهتر است سبزی را در مرحله ی آخر به برنج اضافه کنید که هم مدت زمان و هم حرارت کمتری متحمل شود تا بر اثر گرمای زیاد مولکول هایش تغییر شکل ندهد و از ارزش غذایی اش کاسته نشود.

برای اینکه این مواد مفید ماهی مثل امگا 3 در حین پخت و پز از بین نرود و غذایی کم چرب تر داشته باشید  می توانید ماهی را  به صورت آب پز، بخار پز یا کبابی مصرف کنید.ماهی بخارپز و آب پز به راحتی طعم را جذب می کند در نتیجه برای خوش طعم تر شدن ماهی بهتر است ماهی را با انواع ادویه، سیر، سبزیجات متنوع، نارنج یا لیمو طبخ دهید

Leave A Reply

Your email address will not be published.