چطور ته چین ماهی مجلسی درست کنیم؟

0

چطور ته چین ماهی مجلسی درست کنیم؟

یکی از غذاهایی که برای تمامی مهمانی ها و مجالس مناسب است و در تمامی فصول می توان تهیه کرد ته چین ماهی است . ته چین یکی از غذاهای مورد علاقه ایرانی است که معمولا با گوشت و مرغ تهیه می شود اما تهیه ته چین ماهی هم خالی از لطف نیست و بی نهایت غذای خوشمزه ای است . یک ویژگی مهم که ته چین ماهی را به یک غذای مجلسی و پرطرفدار تبدیل کرده است راحتی پخت آن و سریع آماده شدن آن است .

یکی از ترفندهایی که می توانیم در طرز پخت ته چین ماهی مجلسی به کار ببریم استفاده از ماهی جنوب است که طعمی بی نظیر به ته چین ماهی می دهد . برای پخت ته چین ماهی بهتر است از فیله ماهی هایی نظیر شیر، کفشک ، حلوا سفید یا هوور استفاده می کنیم که ماهی هایی کم استخوان هستند و میتوان به راحتی فیله کرد .

شاید فکر کنید طرز تهیه ته چین ماهی کار دشواری باشد اما نگران نباشید . با وجود آنکه دستور پخت های متنوعی برای تهیه ته چین ماهی وجود دارد ، در این دستور پخت ما نکات طلایی طرز تهیه تهیه چین مجلسی را به صورت مرحله به مرحله به شما می آموزیم و با فوت و فن ته چین ماهی مجلسی با ماهی جنوب آشنا می شوید . این دستورپخت برای 6 نفر مناسب است .

با ما همراه باشید .

 

 

بیشتر بخوانید : چگونه با تهیه قلیه ماهی بندرعباسی اصیل مهمانان انگشت به دهن بمانند!

مواد لازم برای  تهیه ته چین ماهی مجلسی :

 

ماهی 2 عدد
برنج 3 پیمانه
زرده تخم مرغ 2 پیمانه
پیاز 1 عدد متوسط
نمک،فلفل سیاه و قرمز،ادویه مخصوص ماهی،پودر سیر به مقدار لازم
روغن به مقدار لازم
آبلیمو به مقدار لازم
زعفران دم کرده ¼ پیمانه
ماست پرچرب 1 پیمانه
سبزی پلویی خشک شده به مقدار لازم

 

 

 

مراحل طرز تهیه ته چین ماهی مجلسی :

 

 

1. برای شروع بهتر است که ماهی را از چند ساعت قبل مزه دار کنیم.ابتدا استخوان ماهی را جدا کرده و فیله می کنیم. ماهی را هم متوانیم به صورت درسته و هم به صورت قطعه قطعه استفاده کنیم . برای مزه دار کردن ماهی از یک عدد پیاز رنده شده ، آبلیمو ، مقدار کمی نمک،پودر سیر،فلفل سیاه و قرمز،ادویه مخصوص ماهی و روغن و همچنین زعفران استفاده می کنیم . همچنین می توانیم از پودر زنجبیل و تخم گیشنیز برای گرفتن بوی ماهی نیز استفاده کنیم .

 

2. برنج را نیز از یک ساعت قبل شسته و همراه با مقدار کمی نمک خیس می کنیم . سپس در یک قابلمه برنج را میجوشانیم و آبکش می کنیم .

 

 

بیشتر بخوانید : رمز و رازهای طرز تهیه یک ماهی شکم پر جنوبی مخصوص

3. در این مرحله برنج آبکش شده را با مواد ته چین ترکیب میکنیم .معمولا به ازای هر پیمانه برنج ، نصف پیمانه ماست ، یک زرده تخم مرغ و زعفران آب شده و نمک به مقدار لازم استفاده می کنیم . در یک ظرف مناسب ( کاسه بزرگ ) ، زرده تخم مرغ را همراه با زعفران دم کرده و نمک خوب هم میزنیم تا جاییکه بوی بد تخم مرغ گرفته شود . سپس ماست را نیز به مواد اضافه کرده و خوب مخلوط می کنیم.

 

4. سپس نیمی از برنج آبکش شده را با مایع ته چین مخلوط می کنیم به شکلی که همه جای برنج را بپوشاند . نصف دیگر برنج آبکش شده را با سبزی پلویی خشک برای تهیه سبزی پلو مخلوط می کنیم .( در نظر داشته باشید که می توانید ته چین ماهی را فقط با برنج سبزی پلویی نیز تهیه کرد . که در این روش بهتر است هنگام جوشیدن برنج ، سبزی را نیز به برنج اضافه کنیم و سپس آبکش کنیم ، به این شکل سبزی تغییر رنگ نداده و تیره نمی شود  )

 

5. خب در این مرحله دوباره به سراغ ماهی های مرینیت شده می رویم.برای سرخ کردن ماهی،درون تابه به مقدار لازم روغن ریخته و فقط یک طرف ماهی را سرخ می کنیم .

 

6. سپس درون یک قابلمه نسوز به مقدار کم روغن می ریزیم . سپس ماهی را از طرفی که سرخ نشده است کف قابلمه می چینیم . روی ماهی را بنا به سلیقه ابتدا با سبزی پلو سپس با برنج ته چین میپوشانیم و به مدت 40 دقیقه منتظر می مانیم تا دم بیاید .

 

برای سرو ته چین ماهی می توانید آن را با انواع ترشی و سالاد میل کنید .

 

نوش جان

Leave A Reply

Your email address will not be published.