ماهی قباد (خباط)

ماهی قباد سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و منبع پروتئینی مناسبی برای رشد کودکان است. ماهی قباد یکی از ماهیان خوشمزه جنوب است که طرفداران بسیاری دارد. ماهی قباد گاهی با ماهی شیر اشتباه گرفته می شود. با خرید ماهی قباد می توانید به صورت سرخ کردنی و شکم پر طبخ نمایید.

Read moreShow less
540,000 تومان 600,000 تومان
‎−10%
(540,000 تومان هر کیلو گرم - پاک نشده)
مدل پاک کردن
 • فیله شده
 • استیک شده
 • قطعه شده
 • پاک نشده
مشاوره رایگان قبل از خرید
توضیحات

 ماهی قباد

نام انگلیسی: Indo-Pacific king mackerel

نام بومی: قباد، غباد، خباط

 

ماهی قباد سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و منبع پروتئینی مناسبی برای رشد کودکان است. این ماهی یکی از ماهیان خوشمزه جنوب است که طرفداران بسیاری دارد. ماهی قباد گاهی با ماهی شیر اشتباه گرفته می شود. این گونه را می توان به صورت سرخ کردنی و شکم پر طبخ نمود.

مدل های پاک کردن و میزان دور ریز ماهی قباد:

 • با خرید ماهی قباد جنوب از وزن محصول پس از پاک کردن به میزان دور ریز محصول کم می شود.

 

پاک شدهشکافی زیر شکم ماهی ایجاد کرده و محتویات شکم و آبشش آن را خارج می کنیم. پولک ماهی را می زنیم اما سر و دم زده نمی شود.

میزان دور ریز مدل پاک شده: 250 گرم

 

فیله شدهسر و دم ماهی پاک شده را می زنیم.سپس آن را از پهلو و به موازات مهره ها برش می دهیم و استخوان ها را جدا می کنیم

میزان دور ریز مدل فیله شده: 500 گرم

 

قطعه شده: سر و دم ماهی پاک شده را میزنیم و سپس آن را به شکل قطعات مکعبی هم اندازه برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل قطعه شده: 300 گرم

 

استیک شده: سر و دم ماهی پاک شده را زده و آن را بصورت عرضی(یا کتابی) برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل استیک شده: 300 گرم

 

روش های پخت ماهی قباد :

 ماهی قباد ایرانی گوشت سفید و نرمی دارد ، ضایعات کمی بعد از پاک کردن آن بدست می آید و به هر روشی می توان آن را پخت.  معمولا ماهی قباد برای سرخ کردن و کباب کردن مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای پخت ماهی شکم پر هم بانتخاب مناسبی می باشد.

 

ارزش غذایی که با خرید ماهی قباد بدست میاورید:

ماهی قباد جنوب سرشار از پروتئین بوده ، و گزینه ای مناسب برای تامین نیاز کودکان و ورزشکاران به پروتئین است. همچنین امگا3 موجود در این گونه می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود و از  بروزبیماری های قلبی و تصلب شرائین جلوگیری کند.

این ماهی کم کالری است و افرادی که دارای انواع رژیم های لاغری هستند می توانند بدون نگرانی آن را مصرف کنند. این گونه دارای ارزش تجاری و شیلاتی بسیار زیادی می باشد و به اشکال مختلف در بازار موجود است.

 

مشخصات کلی ماهی قباد:

ماهی قباد از خانواده تن ماهیان بوده و همانند سایر ماهیان این خانواده دارای بدنی دوکی شکل می باشد. در بیشتر اوقات ماهی شیر و قباد با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. تفاوت این دو ماهی در این است که رنگ ماهی شير روشن تر از ماهی قباد است و ماهی شير بدنی كشيده تر نسبت به ماهی قباد دارد.

ماهی شير نقاط تیره روی بدن آن بصورت نوار هایی كشيده و خطی بوده ولی در ماهی قباد اين نقاط بصورت نقطه ای می باشند.

ماهی قباد یک ماهی مهاجر پلاژیک ساکن آبهای ساحلی در عمق بین 15-200 متر بوده که گاهی اوقات به آب های ساحلی و به صورت گله های کوچک وارد می شود. قباد ماهیان به طور عمده از ماهیان کوچکتر مثل ساردین ماهیان و خرچنگ ها تغذیه می کنند. این ماهی به صورت  تازه، خشک شده، دودی و منجمد مصرف می گردد.

ماهی قباد دراقیانوس آرام، اقیانوس هند و در آسیا، کشورهایی از جمله ایران، بحرین، کویت و امارات می باشد. در آب های کم عمق ساحلی از جمله خلیج فارس یافت می شود. ماهی قباد از ماهیان دریایی جنوب می باشد که در اعماق 15 تا 200 متر زندگی می کند اما محدوده اصلی عمق زیست این گونه 20 تا 90 متر است.

مشخصات ماهی قباد از نظر ویتامین‌ها 

ماهی قباد سرشار از مواد مغذی زیادی است که شامل پروتئین با کیفیت بالا، ید و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌ باشد.

همانند دیگر تن ماهیان از جمله ماهیان چرب می‌‌باشد و مقادیر قابل توجهی ویتامین D دارد. ویتامین D، یک ماده مغذی محلول در چربی است که بسیاری از افراد فاقد آن هستند. همچنین دارای اسیدهای چرب امگا3 هستند که برای عملکرد بهینه بدن و مغز بسیار مهم هستند و به شدت با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌‌ها در ارتباط هستند.

چرا قباد ماهی به عنوان یک غذای دریایی مناسب توصیه می‌‌گردد؟

خوردن حداقل یک وعده ماهی در هفته با کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

بنابراین خرید ماهی قباد و مصرف ماهیان دریایی جهت تقویت سلامت بدن به شدت توصیه شده اند. این ماهی از جمله ماهیان خوشمزه خلیج فارس است که ویژگی‌‌های منحصر به فرد آن به شرح زیر می‌‌باشد:

 • گوشت نرم، سفید، خوش طعم و لذیذ

 • فاقد خار و تیغ های آزار دهنده است.

 • دارای گوشت لطیف و بدون تیغ‌‌های آزاردهنده است.

 • می‌‌توان ماهی قباد را به صورت سرخ شده و کبابی طبخ نمود و نوش جان نمود.

 • دارای مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا3 می‌‌باشد، بنابراین به افراد با مشکلات قلبی مصرف و خرید ماهی قباد توصیه می‌‌گردد.

 • جبران کمبود ویتامین A به دنبال مصرف قباد منجر به تقویت ضعف بینایی می‌‌گردد.

 • ماهی قباد از جمله ماهیان چرب می‌‌باشد و مقادیر قابل توجهی ویتامین D دارد. بنابراین می‌‌تواند در تقویت عضلات و استخوان‌‌ها موثر باشد.

وزن متوسط ماهی قباد چقدر است؟

در گزارشاتی که وجود دارد قباد ماهی با وزن 45 کیلوگرم نیز دیده شده است اما وزن متوسطی که در بازار عرضه می‌‌گردد بین یک تا 3 کیلوگرم می‌‌باشد.

در اندازه‌‌های کوچک، متوسط و بزرگ صید می‌‌گردد و متناسب با سلیقه و تقاضای مصرف کنندگان وجود دارد.

شکل ظاهری ماهی چطور است؟

قباد ماهی یک جنگنده‌ی قوی است. به طوری‌‌که در هنگام صید با قلاب از آب خارج می‌‌شود و به سختی می‌‌توان آن را کنترل کرد. آنقدر شبیه ماهی شیر است که اغلب با آن اشتباه گرفته می‌‌شود.

همانند سایر تن ماهیان دریازی و پلاژیک بوده، این ماهی دارای 15 الی 18 عدد خار در باله پشتی می‌‌باشد این ماهی فاقد کیسه شنا بوده و فلس‌‌هایی ریزی سرتاسر بدن را پوشانده است. قباد ماهی جنوب دارای یک شکاف شکمی در میان باله‌های پشتی بوده و سه ردیف نامنظم نقاط تیره در امتداد خط جانبی پراکنده شده‌‌اند.

مطالعات نشان داده‌‌اند قباد تا 16 سال عمر می‌‌کند و در سنین 1 تا 2 سالگی به بلوغ می‌‌رسد. ساکن مناطق گرمسیری و دریایی بوده اما گاهی اوقات وارد مصب‌‌های گل‌‌آلود نیز می‌‌گردد. این ماهی در جنوب به وسیله تورهای ترال، پورساین و تله صید می‌‌شود.

زیستگاه ماهی قباد در کدام آبهاست؟

ماهی قباد از خانواده تن ماهیان با نام علمی Scomberomorus guttatus و نام انگلیسی Indo-Pacific king mackerel شناخته می‌شود.

این ماهی به اسامی بومی محلی قباد، غباد و خباط در جنوب ایران شناخته می‌شود. این ماهی اغلب در ناحیه‌ی اقیانوس هند و غرب اقیانوس آرام در آبهای سطحی و نسبتا کم عمق زندگی می‌‌کند. این ماهی بومی خلیج فارس و دریای عمان بوده و از جمله زیستگاه‌‌های آن می‌‌توان به دریای مدیترانه، فیلیپین، دریای زرد، دریای جنوب چین، دریای سرخ، جنوب شرق آسیا و با محوریت خلیج فارس، آفریقای جنوبی و نواحی جنوب شرقی استرالیا اشاره نمود. از دریا به اقیانوس مهاجرت می‌کند.

این ماهی در آبهای ساحلی خلیج فارس و دریای عمان حداکثر تا عمق 200 متر زیست کرده اما اغلب در محدوده 90 متری دیده می‌‌شود. قباد ماهیان همانند ماهیان ساردین به صورت دسته‌‌ای حرکت می‌‌کنند.

قباد ماهی چه ابعادی دارد و نشانه های ظاهری آن چیست؟

 ماهی قباد جنوب دارای ارزش اقتصادی بالایی بوده و به صورت تازه، منجمد، خشک و فرآوری شده در بازار وجود دارد. در بین کشورهای شبه قاره هند از جمله پاکستان، هند، سریلانکا و بنگلادش از ماهیان پرطرفدار و محبوب می‌‌باشد.

در هندوستان با نام‌‌های  آنجل، سورمی و ایوان نیز شناخته می‌‌شود. در جنوب هند حداکثر طول چنگالی ماهی قباد 76 سانتی‌‌متر بوده و اندازه در بلوغ اول بین 48 تا 52 سانتی‌متر طول کل گزارش شده و این میزان حدود 40 سانتی‌‌متر طول کل در تایلند متغیر است.

ماهی قباد بندرعباس شباهت عجیبی به ماهی شیر داشته اما قباد ماهی تیره‌‌تر بوده و بدنش دارای نقاط تیره به جای نوارهای روشن می‌‌باشد. یکی از ماهیان با ارزش تجاری و شیلاتی در حوضه‌ی خلیج فارس و دریای عمان است و طعم عالی و بی‌‌نظیر آن زبانزد عام و خاص می‌‌باشد.

روش های شناخت ماهی شیر از ماهی قباد

روش های متعددی برای شناخت ماهی قباد و تشخیص آن از ماهی شیر وجود دارد که بعضی از اصلی ترین عوامل به شرح زیر می باشند:

 • در وهله اول باید ذکر کرد که شکل و شمایل این دو نوع ماهی کاملا شبیه به یکدیگر است و هر دو استخوانی می باشند. اما ماهی شیر کمی از ماهی قباد بزرگتر است.

 • ماهی شیر دارای استخوان بلند و سمی می باشد که در صورت برخورد آن با آبزیان دریابیی و آلوده شدن آن، می تواند خطرناک ظاهر شود اما ماهی قبا اینگونه نیست.

 • طول ماهی قباد حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ سامتی متر می باشد در حالی که طول ماهی شیر حدود ۱۸۰ تا ۲۴۰ سانتی متر است.

 • رنگ بدن ماهی قباد در پشت آبی و اطراف آن نقره ای می باشد در حالی که طول بدن ماهی شیر خاکستری است.

 • طول چنگال های ماهی قباد تا ۷۶ سانتی متر می رسد ولی طول چنگال های ماهی شیر حدود ۵۰ سانتی متر می باشد.

 • با در نظر گرفتن این عوامل می توانید به راحتی ماهی شیر از ماهی قباد را تشخیص دهید و خریدی مناسب داشته باشید. پیشنهاد می شود که هر دو نوع ماهی را تهیه فرمایید و از طعم کم نظیر آن و همچنین خواص متعددش خود را بهره مند کنید.

پس در هنگام خرید ماهی قباد دقت فرمایید.

نکاتی که در هنگام خرید ماهی قباد باید رعایت کنید:

قیمت ماهی قباد بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود. تمامی این عوامل به دقت مورد بررسی قرار می گیرند و در نهایت قیمت این محصولات مشخص می شود و پس از آن تمامی فروشندگان در هر بستری که مشغول به فعالیت باشند با در نظر گرفتن قیمت تعیین شده اقدام به فروش محصولات خود می کنند.

عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت ماهی قباد به شرح زیر است:

 • نوع پرورش ماهی قباد

 • نوع فروش ماهی قباد

 • حجم فروش ماهی قباد

 • درجه کیفیتی ماهی قباد

خریداران در وهله اول برای اطلاع یافتن از قیمت این ماهی ها، می توانند به فروشگاه های معتبر در سراسر کشور مراجعه نمایند. این فروشگاه ها در بستر های حضوری و اینترنتی وجود دارد و در حال خدمت رسانی به مردم می باشند.

قطعا آگاه هستید که استعلام گرفتن قیمت به روش اینترنتی باعث صرفه جویی فراوان در وقت و انرژی شما خواهد شد پس حدالامکان به این روش عمل کنید.

 

Read moreShow less
جزئیات محصول
محصولات مرتبط
1,485,000 تومان 1,650,000 تومان
‎−10%
ماهی حلوا سفید ممتاز ترین ماهی جنوب است و طرفداران فراوانی دارد.این ماهی در جنوب کشور به نام زبیدی معروف است که به معنای برتر و بهترین است.ماهی حلوا سفید یکی از خوشمزه ترین ماهی های جنوب ایران نام برده می شود که علاوه...

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام