جلوگیری از پوکی استخوان با مصرف ماهی

توسط

ماهیان دریایی علاوه بر خواص مهم و بی نظیری که دارا هستند، منبع غنی از کلسیم و ویتامین D نیز می باشند. با مصرف ماهیان دریایی و قرار دادن آن ها در رژیم غذایی خود می توان به سادگی از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری نمود.

مقدار کلسیم و ویتامین D موجود در غذاهای مختلف متفاوت است و درواقع هر غذا دارای مواد مغذی مختلفی است که بسته به نوع آن غذا، مواد مغذی‌ای که با خوردن آن ماده غذایی وارد بدن می‌شوند، متفاوت‌اند. به همین دلیل نیز ما ناچاریم از غذاهای مختلفی استفاده کنیم؛ زیرا بعضی از آنها ویتامین بیشتری دارند، بعضی پروتئین بیشتر و بعضی هم مواد معدنی بیشتری را به بدن می‌رسانند. غذاها را نیز برمبنای مقدار مواد مغذی که در خود دارند. به جرات می توان گفت که ماهیان دریایی یکی از غذاهای کاملی هستند که با برخورداری از سهم مناسبی از هر کدام از مواد مغذی می توانند سلامت را تضمین کنند.

بیماری پوکی استخوان یا استئوپروز بیماری است که در کهنسالی رخ داده و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان ها می باشد. استخوان های افراد مبتلا به این عارضه به سادگی در معرض شکسته شدن قرار دارند.

برای پیشگیری از این بیماری، کلسیم و ویتامین (D) دو عامل مهم و کلیدی می باشند. چرا که در حضور ویتامین D میزان جذب کلسیم بالاتر خواهد رفت. ماهیان دریایی منبع غنی از این دو عامل می باشند و با مصرف 200 گرم از ماهیان دریایی می توان 180 میلی گرم کلسیم را برای بدن تامین نمود. از آنجائی که ماهیان دریایی به طور همزمان حاوی مقدیر مناسبی از کلسیم و ویتامین D می باشند، در کنار دیگر موارد غذایی می توانند یک ماده غذایی موثر در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان در کهنسالی باشند.

گردآورنده: اسما گلمرادی زاده

ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام