ماهی سوکلا (ماهی سکن)

در سواحل ایرانی خلیج فارس، سوکلا حداقل دارای سه جمعیت هرمزگان، بوشهر و چابهار است. جمعیت سوکلای هرمزگان وضعیت بهتری نسبت به جمعیت های چابهار، بندر دیر و سایر نقاط دارد. ماهی سوکلا به عنوان یکی از گونه های دریایی خلیج فارس دارای مقادیر بالای از اسیدهای چرب امگا می باشد.  ماهی سوکلا به دلیل گوشت نرم و خوشمزه ای که دارد می تواند به صورت خوراکی مصرف گردد. بهترین شیوه جهت طبخ آن به صورت قلیه ماهی یا پلویی است.

جزییات بیشتر

محصول جدید

87,000 تومان

- +

دریافت مشاوره تلفنی
 
توضیحات محصول

ماهی سوکلا

نام انگلیسی: Cobia، black kingfish، black salmon

نام بومی: سوکلا، کوبیا، (گویش قشمی )سچل، این ماهی را سه کله، سکله هم می نامند.

 

وزن سایز کوچک : 200 تا 280 گرم

وزن سایز متوسط : 400 تا 500 گرم

وزن سایز بزرگ : 1 کیلو به بالا

 

در سواحل ایرانی خلیج فارس، سوکلا حداقل دارای سه جمعیت هرمزگان، بوشهر و چابهار است. جمعیت سوکلای هرمزگان وضعیت بهتری نسبت به جمعیت های چابهار، بندر دیر و سایر نقاط دارد. ماهی سوکلا به عنوان یکی از گونه های دریایی خلیج فارس دارای مقادیر بالای از اسیدهای چرب امگا می باشد.  ماهی سوکلا به دلیل گوشت نرم و خوشمزه ای که دارد می تواند به صورت خوراکی مصرف گردد. بهترین شیوه جهت طبخ آن به صورت قلیه ماهی یا پلویی است.

 

مدل های پاک کردن و میزان دور ریز:

  •          از وزن محصول پس از پاک کردن به میزان دور ریز محصول کم می شود.

 

پاک شده: شکافی زیر شکم ماهی ایجاد کرده و محتویات شکم و آبشش آن را خارج می کنیم. پولک ماهی را می زنیم اما سر و دم زده نمی شود.

میزان دور ریز مدل پاک شده: 250 الی 300 گرم

فیله شده: سر و دم ماهی پاک شده را می زنیم.سپس آن را از پهلو و به موازات مهره ها برش می دهیم و استخوان ها را جدا می کنیم

میزان دور ریز مدل فیله شده: 400 الی 500 گرم

قطعه شده: سر و دم ماهی پاک شده را میزنیم و سپس آن را به شکل قطعات مکعبی هم اندازه برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل قطعه شده: 300 الی 400 گرم

استیک شده: سر و دم ماهی پاک شده را زده و آن را بصورت عرضی(یا کتابی) برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل استیک شده: 350 الی 400 گرم

 

روش های پخت:

از آنجائی که ماهی سوکلا دارای گوشت نرم است بهترین شیوه جهت طبخ آن به صورت قلیه ماهی یا پلویی است. البته متناسب با ذائقه می توان به روش های سرخ کردن و کبابی نیز آن را مصرف نمود.

 

ارزش غذایی:

يكي از اقلام غذايي كه مي‌تواند در برگيرنده اكثر نيازهاي بدن باشد ماهي و به طور كلي آبزيان هستند كه به خاطر تركيبات خود به خصوص وجود اسيدهاي چرب ارزشمندي بنام امگا ـ 3 به عنوان غذاي سلامتي معروف شده‌اند. از میان آبزیان، ماهیان دریایی دارای ارزش بالایی می باشند. ماهی سوکلا به عنوان یکی از گونه های دریایی خلیج فارس دارای مقادیر بالای از اسیدهای چرب امگا می باشد.  ماهی سوکلا به دلیل گوشت نرم و خوشمزه ای که دارد می تواند در سفره ی ایرانیان با تمام ذائقه ها قرار گیرد. 

مشخصات کلی ماهی سوکلا:

ماهی سوکلا دارای بدنی کشیده و تا حدی استوانه ای، سر پهن و فشرده می باشد. باله پشتی آن دارای 7 تا 9 شعاع سخت و 29 تا 33 شعاع نرم است. رنگ بدن در ناحیه پشتی قهوه ای تیره و در طرفین کمرنگ تر است. حداکثر طول کل بدن در این ماهی 200 سانتی متر بوده و طول رایج آن 110 سانتی متر می باشد. در مستندات متعدد حداکثر وزن بدن ابن ماهی را 68 کیوگرم گزارش نموده اند.

سوکلا، دارای اختصاصات خوب جهت پرورش نظیر حرکت دسته ای (Schooling ) و قدرت تطبیق در شرایط قفس را می باشند. این ماهی چون تا به حال مصرف نشده، مصرف کنندگان امکان مقایسه ندارند و این به فروش بیشتر کمک میکند. شناسایی بهتر نواحی پراکنش لارو و نیز عوامل تاثیر گذار در انتخاب مکان زندگی ،تخم ریزی و رشد آنها در طبیعت و از طرفی اقتصادی کردن پرورش این گونه امری ضروری بنظر می رسد. تحقیق بر روی تکثیر سوکلا ماهیان به عنوان گونه مطرح پرورشی می تواند مشکلات و موانع احتمالی توسعه صنعت پرورش گونه های آب شور را آشکار سازد. سوکلا تلفات زیادی در حمل و نقل دارد.

سوکلا یک ماهی سریع الرشد و سطح زی و ساکن آبهای گرم اطلس، آرام و هند و آبهای مرتبط با این اقیانوسها می باشد. خانواده سوکلا ماهیان از قدیمی  ترین ماهیان موجود در آبها بوده و تنها یک گونه دارد. 
در سواحل ایرانی خلیج فارس، سوکلا حداقل دارای سه جمعیت هرمزگان، بوشهر و چابهار است. جمعیت سوکلای هرمزگان وضعیت بهتری نسبت به جمعیت های چابهار، بندر دیر و سایر نقاط دارد. سوكلا ماهيان در طبيعت از بنتوزها تغذيه مي كنند امروزه ذخایر ماهی سوکلا در خلیج فارس و دریای عمان و بسیاری از نقاط دیگر دنیا به شدت کاهش یافته است. علت این کاهش صید بی رویه و از بین رفتن اکوسیستمهای تولید مثل می باشد.این ماهی در آب های گرمسیری و نیمه گرمسیری بسر می برد، در قسمت غربی اقیانوس اطلس، خلیج مکزیک، قسمت شرقی اقیانوس اطلس و سراسر دریای عمان و بخش شرقی خلیج فارس تا بندر لنگه پراکنش دارد سوکلا در آب‌های جنوبی ایران در سراسر دریای عمان و بخش خاوری خلیج فارس تا بندر لنگه پراکنش دارد.

 

 

 
ارزش غذایی ماهی سوکلا
کالری10%
چربی2%
سدیم0%
پتاسیم0%
کربوهیدرات0%
فیبر0%
قند0%
پروتئین21%
کلسیم6%
آهن8%
کلسترول12%
ویتامین A0%
,ویتامین C0%

مطالب مرتبط

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

محصولی موجود نیست

برای تشخیص ارسال و بسته بندی
0 تومان مجموع

پرداخت