ماهی سوکلا (سکن/کوبیا)

در سواحل ایرانی خلیج فارس، سوکلا حداقل دارای سه جمعیت هرمزگان، بوشهر و چابهار است. جمعیت سوکلای هرمزگان وضعیت بهتری نسبت به جمعیت های چابهار، بندر دیر و سایر نقاط دارد. ماهی سوکلا به عنوان یکی از گونه های دریایی خلیج فارس دارای مقادیر بالای از اسیدهای چرب امگا می باشد.  ماهی سوکلا به دلیل گوشت نرم و خوشمزه ای که دارد می تواند به صورت خوراکی مصرف گردد. بهترین شیوه جهت طبخ آن به صورت قلیه ماهی یا پلویی است.

ادامه مطلب
پیشنهاد ویژه محدود
133,000 تومان 140,000 تومان
(133,000 تومان هر کیلو گرم - پاک نشده)
مدل پاک کردن
  • قطعه شده
  • پاک نشده
دریافت مشاوره تلفنی
توضیحات

ماهی سوکلا

نام انگلیسی: Cobia، black kingfish، black salmon

نام بومی: سوکلا، کوبیا، (گویش قشمی )سچل، این ماهی را سه کله، سکله هم می نامند.

 

وزن سایز کوچک : 200 تا 280 گرم

وزن سایز متوسط : 400 تا 500 گرم

وزن سایز بزرگ : 1 کیلو به بالا

 

در سواحل ایرانی خلیج فارس، سوکلا حداقل دارای سه جمعیت هرمزگان، بوشهر و چابهار است. جمعیت سوکلای هرمزگان وضعیت بهتری نسبت به جمعیت های چابهار، بندر دیر و سایر نقاط دارد. ماهی سوکلا به عنوان یکی از گونه های دریایی خلیج فارس دارای مقادیر بالای از اسیدهای چرب امگا می باشد.  ماهی سوکلا به دلیل گوشت نرم و خوشمزه ای که دارد می تواند به صورت خوراکی مصرف گردد. بهترین شیوه جهت طبخ آن به صورت قلیه ماهی یا پلویی است.

 

مدل های پاک کردن و میزان دور ریز:

  •          از وزن محصول پس از پاک کردن به میزان دور ریز محصول کم می شود.

 

پاک شده: شکافی زیر شکم ماهی ایجاد کرده و محتویات شکم و آبشش آن را خارج می کنیم. پولک ماهی را می زنیم اما سر و دم زده نمی شود.

میزان دور ریز مدل پاک شده: 250 الی 300 گرم

فیله شده: سر و دم ماهی پاک شده را می زنیم.سپس آن را از پهلو و به موازات مهره ها برش می دهیم و استخوان ها را جدا می کنیم

میزان دور ریز مدل فیله شده: 400 الی 500 گرم

قطعه شده: سر و دم ماهی پاک شده را میزنیم و سپس آن را به شکل قطعات مکعبی هم اندازه برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل قطعه شده: 300 الی 400 گرم

استیک شده: سر و دم ماهی پاک شده را زده و آن را بصورت عرضی(یا کتابی) برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل استیک شده: 350 الی 400 گرم

 

روش های پخت:

از آنجائی که ماهی سوکلا دارای گوشت نرم است بهترین شیوه جهت طبخ آن به صورت قلیه ماهی یا پلویی است. البته متناسب با ذائقه می توان به روش های سرخ کردن و کبابی نیز آن را مصرف نمود.

 

ارزش غذایی:

يكي از اقلام غذايي كه مي‌تواند در برگيرنده اكثر نيازهاي بدن باشد ماهي و به طور كلي آبزيان هستند كه به خاطر تركيبات خود به خصوص وجود اسيدهاي چرب ارزشمندي بنام امگا ـ 3 به عنوان غذاي سلامتي معروف شده‌اند. از میان آبزیان، ماهیان دریایی دارای ارزش بالایی می باشند. ماهی سوکلا به عنوان یکی از گونه های دریایی خلیج فارس دارای مقادیر بالای از اسیدهای چرب امگا می باشد.  ماهی سوکلا به دلیل گوشت نرم و خوشمزه ای که دارد می تواند در سفره ی ایرانیان با تمام ذائقه ها قرار گیرد. 

مشخصات کلی ماهی سوکلا:

ماهی سوکلا دارای بدنی کشیده و تا حدی استوانه ای، سر پهن و فشرده می باشد. باله پشتی آن دارای 7 تا 9 شعاع سخت و 29 تا 33 شعاع نرم است. رنگ بدن در ناحیه پشتی قهوه ای تیره و در طرفین کمرنگ تر است. حداکثر طول کل بدن در این ماهی 200 سانتی متر بوده و طول رایج آن 110 سانتی متر می باشد. در مستندات متعدد حداکثر وزن بدن ابن ماهی را 68 کیوگرم گزارش نموده اند.

سوکلا، دارای اختصاصات خوب جهت پرورش نظیر حرکت دسته ای (Schooling ) و قدرت تطبیق در شرایط قفس را می باشند. این ماهی چون تا به حال مصرف نشده، مصرف کنندگان امکان مقایسه ندارند و این به فروش بیشتر کمک میکند. شناسایی بهتر نواحی پراکنش لارو و نیز عوامل تاثیر گذار در انتخاب مکان زندگی ،تخم ریزی و رشد آنها در طبیعت و از طرفی اقتصادی کردن پرورش این گونه امری ضروری بنظر می رسد. تحقیق بر روی تکثیر سوکلا ماهیان به عنوان گونه مطرح پرورشی می تواند مشکلات و موانع احتمالی توسعه صنعت پرورش گونه های آب شور را آشکار سازد. سوکلا تلفات زیادی در حمل و نقل دارد.

سوکلا یک ماهی سریع الرشد و سطح زی و ساکن آبهای گرم اطلس، آرام و هند و آبهای مرتبط با این اقیانوسها می باشد. خانواده سوکلا ماهیان از قدیمی  ترین ماهیان موجود در آبها بوده و تنها یک گونه دارد. 
در سواحل ایرانی خلیج فارس، سوکلا حداقل دارای سه جمعیت هرمزگان، بوشهر و چابهار است. جمعیت سوکلای هرمزگان وضعیت بهتری نسبت به جمعیت های چابهار، بندر دیر و سایر نقاط دارد. سوكلا ماهيان در طبيعت از بنتوزها تغذيه مي كنند امروزه ذخایر ماهی سوکلا در خلیج فارس و دریای عمان و بسیاری از نقاط دیگر دنیا به شدت کاهش یافته است. علت این کاهش صید بی رویه و از بین رفتن اکوسیستمهای تولید مثل می باشد.این ماهی در آب های گرمسیری و نیمه گرمسیری بسر می برد، در قسمت غربی اقیانوس اطلس، خلیج مکزیک، قسمت شرقی اقیانوس اطلس و سراسر دریای عمان و بخش شرقی خلیج فارس تا بندر لنگه پراکنش دارد سوکلا در آب‌های جنوبی ایران در سراسر دریای عمان و بخش خاوری خلیج فارس تا بندر لنگه پراکنش دارد.

 

 

ادامه مطلب
جزئیات محصول
محصولات مرتبط
ماهی حلوا سفید درشت (زبیدی) ماهی حلوا سفید درشت (زبیدی)
ناموجود
پیشنهاد ویژه محدود
976,125 تومان 1,027,500 تومان
ماهی حلوا سفید ممتاز ترین ماهی جنوب است و طرفداران فراوانی دارد.این ماهی در جنوب کشور به نام زبیدی معروف است که به معنای برتر و بهترین است.ماهی حلوا سفید یکی از خوشمزه ترین ماهی های جنوب ایران نام برده می شود که علاوه...
ماهی خنو ماهی خنو
پیشنهاد ویژه محدود
127,063 تومان 133,750 تومان
ماهی خنو غذایی دریایی سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و سطح استرس را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ماهی کم کالری بوده و مقدار چربی‌های اشباع شده در آن ناچیز است. به همین دلیل بهترین روش پخت برای این...
ماهی شانک ماهی شانک
پیشنهاد ویژه محدود
144,875 تومان 152,500 تومان
ماهی شانک یکی از ماهیان لذیذ جنوب است که طرفداران زیادی دارد. با قرار دادن ماهی شانک در برنامه غذایی خود می توانید سلامت قلب خود را بهبود ببخشید. به دلیل نداشتن تیغ های آزار دهنده بهترین روش پخت برای این نوع ماهی...
ماهی گالیت (انفلوس) ماهی گالیت (انفلوس)
پیشنهاد ویژه محدود
174,563 تومان 183,750 تومان
ماهی گالیت نیز همانند سایر ماهیان دیگر دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است. و اکثر ترکیبات مورد نیاز برای سلامت بدن را در خود دارا است. گوشت این ماهی دریایی دارای چربی غیر اشباع (امگا3)، آهن و ویتامین B می باشد که همین...
ماهی صافی ماهی صافی
پیشنهاد ویژه محدود
127,063 تومان 133,750 تومان
ماهی صافی سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و منبع پروتئینی مناسبی برای رشد است.ماهی صافی یکی از بهترین نوع ماهی های جنوب و مناسب برای سرخ کردن است .
ماهی سلطان ابراهیم ماهی سلطان ابراهیم
ناموجود
پیشنهاد ویژه محدود
79,563 تومان 83,750 تومان
ماهی سلطان ابراهیم یکی دیگر از ماهیان خوشمزه ی جنوب است که پخت آن  فقط به روش سرخ کردن پیشنهاد می شود. گوشت ماهی سلطان ابراهیم از درصد بالایی آهن و پروتئین تشکیل شده است و به این دلیل خواص فراوانی دارد.
ماهی گاریز ماهی گاریز
پیشنهاد ویژه محدود
85,500 تومان 90,000 تومان
ماهی گاریز یکی از محبوب ترین ماهی، میان مردم جنوب کشور است که مخصوص برشته کردن و کبابی است و سرشار از امگا3 بوده و برای بهبود عملکرد قلب و پیشگیری از سرطان بسیار موثر است.

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام