ماهی صبیتی (چندال/جهرو/جاهرو)

ماهی صبیتی جزء ماهیان خوش خوراک جنوبی است؛ گوشت آن ترد و دارای طعم بسیار خوبی میباشد و به همین دلیل بیش از یک قرن است که این گونه بعنوان یک خوراک لذیذ در سفره مردم جهان است. صبیتی همانند سایر ماهی های جنوب ایران منبع غنی ویتامینB12،B6  و املاحی چون فسفر و پتاسیم است. پس برای خرید ماهی صبیتی به این متن توجه کنید.

ادامه مطلب
197,500 تومان
(197,500 تومان هر کیلو گرم - پاک نشده)
مدل پاک کردن
  • فیله شده
  • پاک شده
  • قطعه شده
ناموجود
موجود شد به من اطلاع بده
توضیحات

ماهی صبیتی

نام انگلیسی: Sobaity seabreamّ

نام بومی: صبیتی، سبیتی، سبیطی

 

ماهی صبیتی جزء ماهیان خوش خوراک بحساب می آید؛ گوشت آن ترد و دارای طعم بسیار خوبی میباشد و به همین دلیل بیش از یک قرن است که این گونه به عنوان یک خوراک لذیذ در سفره مردم جهان است. صبیتی همانند سایر ماهی های جنوب ایران منبع غنی ویتامینB12،B6  و املاحی چون فسفر و پتاسیم است.

 

همچنین میتوانید ماهی حلوا سفید خود را نیز از ما بخرید.

مدل های پاک کردن و میزان دور ریز ماهی صبیتی:

  • پس از خرید ماهی صبیتی  از وزن محصول پس از پاک کردن به میزان دور ریز محصول کم می شود.

 

پاک شده: شکافی زیر شکم ماهی ایجاد کرده و محتویات شکم و آبشش آن را خارج می کنیم. پولک ماهی را می زنیم اما سر و دم زده نمی شود.

میزان دور ریز مدل پاک شده: 200 الی 250 گرم

 

فیله شده: سر و دم ماهی پاک شده را می زنیم.سپس آن را از پهلو و به موازات مهره ها برش می دهیم و استخوان ها را جدا می کنیم

میزان دور ریز مدل فیله شده: 450 الی 500 گرم

 

قطعه شده: سر و دم ماهی پاک شده را میزنیم و سپس آن را به شکل قطعات مکعبی هم اندازه برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل قطعه شده: 250 الی 350 گرم

 

 

روش های پخت ماهی صبیتی:

بیش از یک قرن است که این گونه بعنوان یک خوراک لذیذ در سفره مردم جهان است. یشتر به صورت کباب شده، سرخ شده یا در قلیه ماهی نیز استفاده می‌شود.

 

ارزش غذایی بعد از خرید ماهی صبیتی:

ماهی صبیتی همانند سایر ماهی های جنوب ایران منبع غنی ویتامین B12،B6  و املاحی چون فسفر و پتاسیم است.

مهم‌ترین اسید چرب این ماهی از نوع امگا‌‌ـ‌3 بوده و با کاهش کلسترول از رسوب چربی در شرایین و تشکیل لخته خون جلوگیری و با تنظیم عملکرد ماهیچه‌های قلب، خطر حملات قلبی و مرگ را کاهش و از ابتلا به سرطان پانکراس، پروستات و دستگاه گوارش می‌کاهد. مصرف ۱۰۰ گرم این ماهی حدود 50 درصد نیاز روزانه بدن به پروتئین را تامین کرده و مهم‌ترین اسیدآمینه آن تریپتوفان است.

تریپتوفان پیش ساز سروتونین (هورمون شادی‌بخش) بوده و سبب بهبود خلق می‌شود. مصرف و خرید ماهی صبیتی به دلیل وجود اسید چرب امگا‌‌ـ‌3 و اسید‌های آمینه ضروری و ویتامین‌های گروه B آن به کوکان و سالمندان توصیه می گردد.

خرید ماهی صبیتی

 

مشخصات کلی ماهی صبیتی:

صبيتي ماهي از خانواده شانک ماهيان اين ماهي گوشتخوار است و از انواع ماهي ها، سخت پوستان و بي- مهرگان تغذيه مي کند.

حداکثر اندازه بدن ماهي صبيتي به 50 سانتي متر مي رسد و اندازه معمول آن 20 سانتی متر می باشد.  داراي ارزش اقتصادي و شيلاتي بسیار بالایی بوده و تکثير  و پرورش آن به طور وسيع در کشورهاي حاشيه خليج فارس مورد توجه مي باشد آمار صيد در حال افزايش است از 72 تن در سال 2002 تا 172 تن در سال 2011 و حداکثر ميزان صيد 212 تن در سال 2012 گزارش شده است.

توليد آبزي پروري صبيتي از 4 تن در سال 2000 توسط بحرين رو به افزايش است. از آن به بعد کويت، عربستان سعودي و امارات متحده عربي پرورش صبيتي را آغاز کردند.

این ماهی بومي خليج فارس، غرب اقيانوس هند و آبهاي ساحلي کشور هند است.

زيستگاه اين گونه آب هاي لب شور و دريايي مناطق استوايي، آبهاي ساحلي کم عمق و آبهاي عميق است. ماهیان بالغ در آب هالی کم عمق یافت می شوند.

چرا خرید ماهی صبیتی به عنوان یک غذای دریایی مناسب توصیه می‌‌‌‌گردد؟ 

  • گوشت نرم، لطیف و پر چرب ماهی صبیتی

  • خارهای کم در گوشت و راحت جداشدن تیغ‌‌‌‌ها از گوشت آن

  • غنی از امگا3 بوده و خطر ابتلا به بیماری‌‌‌‌های قلبی عروقی را کاهش می‌‌‌‌دهد.

  • غنی از ویتامین‌‌‌‌های B6 و B12 می‌‌‌‌باشد و منجر به بهبود سیستم عصبی می‌‌‌‌گردد.

  • مقادیر بالای املاحی چون فسفر، کلسیم و پتاسیم عملکرد مغز و استخوان‌‌‌‌ها را افزایش می‌‌‌‌دهد.

  • دارای اسید آمینه تریپتوفان است و منجر به تولید هورمون شادی می‌‌‌‌شود.

 

وزن متوسط ماهی صبیتی چقدر است؟

    

ماهی صبیتی به خاطر اینکه در ساحل زیست می‌‌‌‌کند اندازه بزرگی داشته و گاهی اوقات متوسط وزن آن تا 3 کیلوگرم نیز می‌‌‌‌رسد. با رشد و افزایش وزن آن، میزان چربی گوشت آن نیز افزایش می‌‌‌‌یابد. بنابراین از نظر مشتری پسندی وزن متوسط یک الی دو کیلوگرم مناسب است.

مشخصات ماهی صبیتی از نظر شکل ظاهری چطور است؟

این ماهی حساس و بزرگ است و از نظر ظاهری شبیه سنگسر می‌‌‌‌باشد. گوشتخوار بوده و دارای قدرت تحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری آب دارد. بومی خلیج فارس است و یکی از خوشمزه‌‌‌‌ترین ماهیان جنوب محسوب می‌‌‌‌گردد. ماهی صبیتی دارای بدن مرتفع و فشرده است که بر روی چشم‌‌‌‌ها یک برآمدگی مشخص دارند.

رنگ بدن این ماهی خاکستری کمرنگ متمایل به سفید، باله‌‌‌‌های شکمی و مخرجی متمایل به سفید با هاله زردرنگ و باله دمی زرد روشن با حاشیه‌ی سیاه است. یکی از ویژگیهای بارز ماهی صبیتی این است که در بالای سرپوش آبششی دارای یک لکه‌ی تیره و سرپوش آبششی دارای یک خار کوتاه و کند می‌‌‌‌باشد. حداکثر طول بدن این ماهی به 30 سانتی متر می‌‌‌‌رسد و دارای باله‌ی پشتی طویل هستند که معمولا دارای 10 تا 13 عدد شعاع سخت و 10 تا 15 عدد شعاع نرم می‌‌‌‌باشند.

پس در هنگام خرید ماهی صبیتی دقت فرمایید.

 

زیستگاه ماهی صبیتی در کدام آبهاست؟

ماهی صبیتی از خانواده شانک ماهیان است، این ماهی با نام علمی Sparidentex hasta و نام انگلیسی Sobaity seabream شناخته شده است. در کشور ایران این ماهی دارای نام‌‌‌‌های صبیتی، سبیطی و شانک می‌‌‌‌باشد. صبیتی از ماهیان دریایی جنوب بوده و به ندرت در آبهای لب شور و شیرین رفت وآمد می‌کنند.

شانک ماهیان دارای 38 جنس و 154 گونه می‌‌‌‌باشد که در مناطق استوایی از جمله خلیج فارس و معتدله یافت و ساکن مناطق ساحلی و فلات قاره، جایی که جریانات آبی گرم باشد، هستند و بسیاری از آنها دوجنسی می‌‌‌‌باشند.

از جمله ماهیان بومی خلیج فارس و دریای عمان به شمار می‌‌‌‌رود و صبیتی جنوب اغلب توسط ترال کف، تور گوشگیر، رشته قلاب طویل و گرگور صید می‌‌‌‌گردد.

ماهی صبیتی اغلب دریازی بوده و گاهی مواقع در آبهای لب‌‌‌‌شور و نزدیک بستر زندگی می‌‌‌‌کند. این ماهی آبهای کم عمق را ترجیح می‌‌‌‌دهد، پراکنش جغرافیایی آنها در اقیانوس اطلس، هند و آرام می‌‌‌‌باشد. ساکن مناطق گرمسیری از جمله اقیانوس هند، فلات شمال و برخی نواحی استرالیاست.

علاوه بر این، ماهی صبیتی در آبهای بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده نیز یافت می‌‌‌‌شود. این ماهی از اعماق 1 تا 50 متری زیست نموده و آبهای ساحلی کم عمق تا عمق متوسط را برای زیست ترجیح می‌‌‌‌دهد.

 

ادامه مطلب
جزئیات محصول
محصولات مرتبط
ماهی حلوا سفید ممتاز ترین ماهی جنوب است و طرفداران فراوانی دارد.این ماهی در جنوب کشور به نام زبیدی معروف است که به معنای برتر و بهترین است.ماهی حلوا سفید یکی از خوشمزه ترین ماهی های جنوب ایران نام برده می شود که علاوه...
166,250 تومان
ماهی خنو غذایی دریایی سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و سطح استرس را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ماهی کم کالری بوده و مقدار چربی‌های اشباع شده در آن ناچیز است. به همین دلیل بهترین روش پخت برای این...
172,500 تومان
ماهی شانک یکی از ماهیان لذیذ جنوب است که طرفداران زیادی دارد. با قرار دادن ماهی شانک در برنامه غذایی خود می توانید سلامت قلب خود را بهبود ببخشید. به دلیل نداشتن تیغ های آزار دهنده بهترین روش پخت برای این نوع ماهی...
116,250 تومان
ماهی گالیت نیز همانند سایر ماهیان دیگر دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است. و اکثر ترکیبات مورد نیاز برای سلامت بدن را در خود دارا است. گوشت این ماهی دریایی دارای چربی غیر اشباع (امگا3)، آهن و ویتامین B می باشد که همین...
153,750 تومان
ماهی صافی سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و منبع پروتئینی مناسبی برای رشد است. ماهی صافی یکی از بهترین نوع ماهی های جنوب و مناسب برای سرخ کردن است .
83,750 تومان
ماهی سلطان ابراهیم یکی دیگر از ماهیان خوشمزه ی جنوب است که پخت آن  فقط به روش سرخ کردن پیشنهاد می شود. گوشت ماهی سلطان ابراهیم از درصد بالایی آهن و پروتئین تشکیل شده است و به این دلیل خواص فراوانی دارد.
110,000 تومان
ماهی گاریز بندرعباس یکی از محبوب ترین ماهی، میان مردم جنوب کشور است که مخصوص برشته کردن و کبابی است و سرشار از امگا3 بوده و برای بهبود عملکرد قلب و پیشگیری از سرطان بسیار موثر است. از خرید ماهی گاریز لذت ببرید.

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام