ماهی مقوا سلیمانی (سارم یا شیر بندر)

ماهی مقوا سلیمانی  یا سارم با وجود مواد مغذی همچون پتاسیم، کلسیم، پروتئین و ... در خدش موجب شده بسیاری از افراد برای رژیم سلامتی خود و کودکانشان از طرفداران این ماهی شوند. با توجه به اینکه  با خرید ماهی سارم تیغ های آزار دهنده ای شما را آزار نمیدهد و گوشت سفید لذیذی  که این ماهی دارد مناسب تمام ذائقه هاست.بهترین و مناسب ترین روش پخت برای این ماهی، کبابی و سرخ شده می باشد.

ادامه مطلب
116,250 تومان
(116,250 تومان هر کیلو گرم - پاک نشده)
اندازه
 • بزرگ
 • متوسط
مدل پاک کردن
 • فیله شده
 • قطعه شده
 • پاک نشده
 • مخصوص شکم پر
دریافت مشاوره تلفنی
توضیحات

ماهی مقوا سلیمانی یا سارم یا ماهی شیر بندر

نام انگلیسی: Talang Queenfish

نام بومی: ماهی شیر بندر، ضله، سارم

 

وجود مواد مغذی همچون پتاسیم، کلسیم، پروتئین و ... در ماهی مقوا سلیمانی موجب شده بسیاری از افراد برای رژیم سلامتی خود و کودکانشان از طرفداران این ماهی شوند. با توجه به اینکه ماهی سارم تیغ های آزار دهنده ای ندارد و گوشت سفید لذیذی  که این ماهی دارد مناسب تمام ذائقه هاست. بهترین و مناسب ترین روش پخت برای این ماهی، کبابی و سرخ شده می باشد.

مدل های پاک کردن و میزان دور ریز ماهی مقوا سلیمانی یا ماهی سارم:

 •   پس از خرید ماهی  از وزن محصول پس از پاک کردن به میزان دور ریز محصول کم می شود.

 

پاک شده: شکافی زیر شکم ماهی ایجاد کرده و محتویات شکم و آبشش آن را خارج می کنیم. پولک ماهی را می زنیم اما سر و دم زده نمی شود.

میزان دور ریز مدل پاک شده: 200 الی 300 گرم

 

فیله شده: سر و دم ماهی پاک شده را می زنیم.سپس آن را از پهلو و به موازات مهره ها برش می دهیم و استخوان ها را جدا می کنیم

میزان دور ریز مدل فیله شده: 400 الی 500 گرم

قطعه شده: سر و دم ماهی پاک شده را میزنیم و سپس آن را به شکل قطعات مکعبی هم اندازه برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل قطعه شده: 300 الی 400 گرم

 

استیک شده: سر و دم ماهی پاک شده را زده و آن را بصورت عرضی(یا کتابی) برش می دهیم.

میزان دور ریز مدل استیک شده: 350 گرم

 

روش های پخت ماهی سارم:

 این ماهی چون بدون تیغ و خار می باشد برای پخت قلیه ماهی مناسب است. همچنین گوشت لذیذ و خوش طعم آن برای کبابی و سرخ کردن هم توصیه می شود.

 

ارزش غذایی ماهی شیر بندر یا ماهی سارم :

با خرید ماهی شیر بندر یا ماهی سارم ارزش غذایی زیر را به سفره خود اضافه میکنید.

ماهی سارم دارای درصد زیادی از پتاسیم است. پتاسیم یکی از مواد مهم مورد نیاز بدن می باشد. وجود پتاسیم در گوشت این ماهی موجب افزایش شادابی و تحرک در فرد می شود، همچنین فشار خون بالا را به خوبی کنترل می کند و خطر ابتلا به سکته ی مغزی را تا حدودی کاهش می دهد.

یکی دیگر از مواد مغذی موجود در ماهی سارم که با خرید ماهی سارم یا خرید ماهی شیر بندر کسب میکنید پروتئین است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. چربی و کالری کمی که ماهی سارم دارد، آن را  به یک غذای رژیمی تبدیل کرده است.اگر به دنبال کاهش وزن هستید حتما ماهی مقوا سلیمانی را امتحان کنید زیرا درصد بالای کلسیم در این ماهی موجب کاهش وزن در افراد می شود.

ماهی شیر بندر یا ماهی سارم همچون دیگر ماهی ها حاوی مقادیر بالایی امگا3 است که در تقویت حافظه و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نقش دارد و می تواند باعث کاهش بروز افسردگی و بروز آلزایمر در افراد سالمند شود.مصرف امگا سه فراوان در ورزشکاران به عضله سازی کمک می کند.

 • حاوی مقادیر بالایی پتاسیم و اسید چرب امگا3 است.

 • حاوی مقادیر زیادی ید است که در تنظیم عملکرد غده تیروئید نقش دارد.

 • ماهی سارم به دلیل چربی و کالری کمی که دارد به عنوان یک غذای رژیمی محسوب می شود.

 • از دیگر خواص ماهی سارم اینکه سرشار از سلنیوم است که در ترمیم سلولها و DNA و پیشگیری و بهبود سرطان ها کمک کننده است .

 • همچنین ماهی شیر بندر یا ماهی شارم یک غذای بسیار مناسب و عالی برای افراد دیابتی می باشد. پس خرید ماهی سارم به افراد دیابتی توصیه میشود.

 • همچنین ویتامین های D ،B، K نیز در گوشت لذیذ و ترد ماهی سارم وجود دارد.

 • گوشت  ماهی شیر بندر سرشار از پروتئین می باشد که می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی داشته باشد.

 • از جمله مواد معدنی که با خرید ماهی سارم به بدنتان میرسد، میتوان از سلنیوم، آهن، روی، فسفر و پتاسیم نام برد. پس مصرف خود را با خرید ماهی شیر بندر بیشتر کنید.

 

مشخصات کلی ماهی مقوا سلیمانی (سارم یا شیر بندر):

زیستگاه ماهی سارم در حوضه ی خلیج فارس و دریای عمان می باشد. این ماهی جز ماهیان شکارچی و گوشت خوار می باشد .تغذیه این ماهی معمولا موجودات کوچک آبی از جمله میگو است. شکل ظاهری این ماهی بیضی شکل است و بدن آن به رنگ نقره ای می باشد که از بالا به پایین از شدت رنگ کم می شود.

از بالای سر تا قسمت میانی بدن ماهی به رنگ نقره ای مایل به خاکستری است و از قسمت میانی تا زیر شکم ماهی به رنگ نقره ای مایل به سفید می شود. در امتداد سر ماهی لکه های سیاه رنگی روی پوست ماهی وجود دارد.

چرا ماهی سارم به عنوان یک غذای دریایی مناسب توصیه می‌‌گردد؟

 • ماهی سارم جنوب یا ماهی شیر بندر به علت دارا بودن کالری کم و میزان کربوهیدرات صفر گزینه مناسبی جهت حفظ وزن ایده آل و سلامتی است.

از دیگر مزایای ماهی :

 • با خرید ماهی سارم که دارای بافت نرم با رنگ سفید است که حتی در زمان طبخ نیز این نرمی را حفظ نموده و انسجام خود را در حین پخت از دست نمی‌‌دهد.

 • ماهی مقوا سلیمانی دارای تیغ کم و فاقد تیغ‌‌های آزاردهنده در گوشت خود است.

 • ماهی شیر بندر برای کباب ماهی و سرخ‌‌کردن بسیار لذیذ و مناسب می‌‌باشد.

 • ماهی شیر بندر کاملاً مغذی بوده و مقادیر زیادی از مواد مغذی خاص مانند پتاسیم را فراهم می کند.

زیستگاه ماهی سارم یا ماهی شیر بندر در کدام آبهاست؟

ماهی شیر بندر در آبهای ساحلی یافت شده و بومی خلیج فارس می‌‌باشد. علاوه بر حوضه‌ی خلیج فارس و دریای عمان در 45 کشور دیگر نیز یافت می‌‌شود.

ماهی سارم دارای توزیع گسترده‌‌ای در اقیانوس هند و اقیانوس آرام غربی است که از آفریقای جنوبی و دریای سرخ و خلیج فارس در غرب، در شرق از طریق اندونزی و پاپوآ گینه نو تا آنجا که در اسکالدونیای، از شمال تا جنوب ژاپن و از جنوب به نواحی غربی استرالیا پراکنده شده‌اند. سارم بندر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و اغلب در اعماق 50 متری زیست می‌‌کند.

خانواده گیش‌‌ماهیان خلیج فارس دارای ماهیان ارزشمند خوراکی چون ماهی مقوا سلیمانی می‌‌باشند، این ماهی با نام علمی Scomberoides commersonnianus و نام انگلیسی Talang Queenfish و نام‌‌های بومی و فارسی مقوا سلیمانی، سارم، شیر بندر و ضله، سارم دهان بزرگ شناخته شده است.

ماهی سارم یک ماهی دریایی بوده و گاهی اوقات در آب‌‌های لب‌‌شور، نواحی مرجانی نیز به ندرت یافت می‌‌گردد. بالغین ماهی شیر بندر در آب‌‌های ساحلی یافت می‌‌شوند، و اغلب در مجاورت صخره‌‌ها و جزایر مرجانی مشاهده شده‌‌اند.

ماهی سارم جنوب گاهی وارد آبهای رودخانه می‌‌گردد. معمولاً در گله‌‌ها و دسته‌‌های کوچک یافت می‌‌شود. ماهیان بالغ مقوا سلیمانی شکارگر هستند و از ماهی، سفالوپود، بی‌‌مهرگان کوچک و … تغذیه می‌‌کنند.

ماهیان مقوا سلیمانی ماده، هنگام رسیدن به طول چنگالی 63 سانتی‌‌متر در حدود 4-5 سالگی به بلوغ جنسی می‌رسند. تخم‌‌ریزی ماهی سارم دهان بزرگ در استرالیا تا مارس رخ می‌دهد، در حالیکه در خلیج فارس تخم‌‌ریزی بین مارس و ژوئن است.

ادامه مطلب
جزئیات محصول
محصولات مرتبط
ماهی حلوا سفید ممتاز ترین ماهی جنوب است و طرفداران فراوانی دارد.این ماهی در جنوب کشور به نام زبیدی معروف است که به معنای برتر و بهترین است.ماهی حلوا سفید یکی از خوشمزه ترین ماهی های جنوب ایران نام برده می شود که علاوه...
185,000 تومان
ماهی خنو غذایی دریایی سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و سطح استرس را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ماهی کم کالری بوده و مقدار چربی‌های اشباع شده در آن ناچیز است. به همین دلیل بهترین روش پخت برای این...
172,500 تومان
ماهی شانک یکی از ماهیان لذیذ جنوب است که طرفداران زیادی دارد. با قرار دادن ماهی شانک در برنامه غذایی خود می توانید سلامت قلب خود را بهبود ببخشید. به دلیل نداشتن تیغ های آزار دهنده بهترین روش پخت برای این نوع ماهی...
116,250 تومان
ماهی گالیت نیز همانند سایر ماهیان دیگر دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است. و اکثر ترکیبات مورد نیاز برای سلامت بدن را در خود دارا است. گوشت این ماهی دریایی دارای چربی غیر اشباع (امگا3)، آهن و ویتامین B می باشد که همین...
153,750 تومان
ماهی صافی سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین بوده و منبع پروتئینی مناسبی برای رشد است. ماهی صافی یکی از بهترین نوع ماهی های جنوب و مناسب برای سرخ کردن است .
83,750 تومان
ماهی سلطان ابراهیم یکی دیگر از ماهیان خوشمزه ی جنوب است که پخت آن  فقط به روش سرخ کردن پیشنهاد می شود. گوشت ماهی سلطان ابراهیم از درصد بالایی آهن و پروتئین تشکیل شده است و به این دلیل خواص فراوانی دارد.
135,000 تومان
ماهی گاریز بندرعباس یکی از محبوب ترین ماهی، میان مردم جنوب کشور است که مخصوص برشته کردن و کبابی است و سرشار از امگا3 بوده و برای بهبود عملکرد قلب و پیشگیری از سرطان بسیار موثر است. از خرید ماهی گاریز لذت ببرید.

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام