ماهی شیر

محصول جدید

47,000 تومان

ماهی شیر

نام علمی : Scomberomorus spp  

نام انگلیسی : seer fish

ماهي شیر یکی از ماهیان پرطرفدار جنوب است کهبسیار با ارزش بوده و صید تجاری و ورزشی دارد.این ماهی به صورت تازه ، خشک ، نمک سود شده ، منجمد ، دودی و کنسرو به فروش میرسد و علاوه بر اینکه گوشت لذیذی دارد، پولک های بدن این ماهی بسیار ظریف هستند که در زمان صید با اولین تماس دست کنده می شود و معمولا هنگام فروش در بازار بدون پولک می باشد.، این ماهی در بازار به صورت کیلویی به فروش می رسد.

زیستگاه :

این گونه در خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند، دریای اندامان، اقیانوس اطلس، خلیج بنگال، دریای اندونزی، دریای سمر ، اقیانوس آرام پراکنش دارند. خوراک این ماهی از ماهی‌های کوچکتر و آبزیان پلانگتونی تشکیل می‌شود.صید ماهی شیر کوچک با ترال ها و ماهیان بزرگ با قلاب است . در صید ورزشی نیز از قلاب استفاده می شود و این ماهی را می‌توان اغلب در آبهای کم عمق و در طول شیبهای ساحلی مشاهده کرد.

شکل:

ماهی شیر از رده تن ماهیان می‌باشد. از نظر ظاهری، بدن این ماهی دوکی شکل است و دارای اسکلت استخوانی می باشد. رنگ بدن نقره ای و روی کمر آن تقریبا آبی است. طول این ماهی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر می‌باشد باله دمی دو شاخه از ویژگی‌های مهم این ماهی است. ماهی شیر از ماهی قبادبزرگتر می‌باشد ولی شکل آن به ماهی قباد شبیه است .

ارزش غذایی:

ماهی شیر دارای منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است. همچنین حاوی پروتئین، ویتامین B-12 و سلنیوم است. اسیدهای چرب امگا 3 کمک می کند تا در تنظیم التهاب برای حمایت از ساختار و عملکرد سلول ها، و همچنین به دلیل توانایی آنها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شناخته شده است. ویتامین B از متابولیسم بدن شما برای تبدیل غذا به انرژی حمایت می کند.

مصرف ماهی شیر دو تا سه بار در هفته در برنامه غذایی مادران باردار و شیرده می تواند اثرات مثبتی در رشد جسمی و ذهنی جنین و نوزاد داشته مصرف ماهی ها و آبزیان می تواند نیاز انسان را به ید تامین کرده و از بروز عوارض ناشی از کمبود ید پیش گیری نموده. ماهی شیر از منابع خوبفسفرمحسوب شده و فسفر ماده ای بوده که همراه کلسیم در سلامت و استحکام استخوان ها تاثیر مهمی داشته

طعم :

مردم هرمزگان به دلیل مزه خوب این ماهی آن را در دسته ماهیان ممتاز دسته بندی می کنند و از طرفداران این ماهی می باشند.ماهی شیر تیغ ندارد بنابراین برای کسانی که سختشان است ماهی تیغ‌دار بخورند، مناسب است .

طرز پخت :

بهترین روش پخت ماهی شیر کباب و سوخاری.است اما می توان به صورت ماهی شکم پر ، قلیه ماهی و ... از آن استفاده کرد.

 

             

محصولات مرتبط