ماهی حلوا سفید

محصول جدید

95,000 تومان

  • بزرگ
  • متوسط
  • کوچک

ماهی حلوا سفید

نام انگلیسی :SILVER POMFRET  

نام علمی :PAMPUS AGRENTEUS

ماهي حلوا سفيد ارزش غذايي بالايي دارد و دارای مشتریان فراوانی در جهان می باشد که در بین تمام ماهیان جنوب حلوا سفید ممتازترین ماهی است.حلوا سفید به ماهی زبیدی معروف است. کلمه ی زبیدی به معنای برتر است و چون حلوا سفید بهترین و مرغوبترین و گران قیمت ترین ماهی جنوب می باشد به این ماهی زبیدی می گویند.

این ماهی علاوه بر داشتن گوشت لذیذ از ظاهر بسیار زیبا و ویژگی های خاصی برخوردار می باشد که در ماهیان دیگر یافت نمی شود . مثلا ضایعات پاک کردن این ماهی در هر کیلو به صد گرم بیشتر نمی رسد در حالی که در ماهی های دیگر ضایعات بیشتری دارند ، قیمت این ماهی در بازار بر اساس سایز و وزن رقم می خورد .

اگر این ماهی را خریداری نمودید و در هنگام تمیز کردن درون شکم آن تخم ماهی یا اوشبل وجود داشت می توانید آن را همانند گوشت ماهی درون روغن سرخ نموده و میل کنید.

زیستگاه :

این گونه در خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند، دریای عرب، اقیانوس اطلس، خلیج بنگال، دریای مدیترانه، اقیانوس آرام پراکنش دارند. تغذیه آن بیشتر از زئوپلانکتون‌ها می‌باشد، صید آن به وسیله تور گوشگیر بوده اما به روش ترال هم صید می‌گردد و پراکنش آن در دنیا بیشتر در آب‌های ساحلی در عمق ۵ تا ۱۰ متر می‌باشد.

شکل:

بدن تقریبا لوزی شکل، پوزه در بالای دهان جلو آمده، دهان کوچک و تقریبا انتهایی است. خارهای باله پشتی و مخرجی بصورت بریده روی پوست ظاهر میشوند که این خاصیت در نمونه های جوان بیشتر واضح است ، فلس های روی بدن بسیار کوچک بوده و به آسانی کنده میشوند، رنگ بدن در طرفین نقره ای و پشت آبی خاکستری است.

ارزش غذایی:

غذاهای دریایی دارای پروتئین بالا، چربی کم، کلسترول کم و همین طور دارای ویتامین ها و املاح می باشند.ماهیحلوا سفیددارای محتوای متوسط چربی است، کلسیم، ویتامین A و Dرا شامل می شود، از جمله ویتامین B12. افزایش ویتامین B12 برای سیستم عصبی مهم است.  همچنین حاوی مقدار مناسب ید است که برای غده تیروئید حیاتی است این ماهیهمچنین برای بینایی، موهای سالم و پوست مناسب است.

طعم :

این ماهی به خاطر طعم و مزه آن در منطقه هند و آسیا و اقیانوس آرام مورد توجه است. ماهی حلوا سفید یکی از خوشمزه ترین ماهی های جنوب ایران است که علاوه بر طعم عالی بافت گوشتی و لطیفی دارد و به راحتی فیله می شود و تیغ های ریز و آزاردهنده هم ندارد .

طرز پخت :

ماهی حلوا سفید به دلیل خوشمزگی خود ماهی بهترین روش پخت آن ساده سرخ کردن ماهی است اما می توان به صورت ماهی شکم پر ، قلیه ماهی و ... نیز استفاده کرد.

              

محصولات مرتبط