درمان فوری رفع و خارج کردن تیغ ماهی از گلو

235,000 تومان
ماهی شیر منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است. همچنین با خرید ماهی شیر که حاوی پروتئین، ویتامین B-12 و سلنیوم است. ماهي شیر یکی از ماهیان پرطرفدار جنوب است که بسیار با ارزش بوده. این ماهی دارای گوشت لذیذی بوده و پولک...
210,000 تومان
میگو دارای اسیدهای چرب از خانواده امگا 3 است که دریافت آن به کنترل فشارخون کمک می‌کند. ارزش غذایی میگو در هر اندازهی که باشد یکسان است. میگو بسیار خوش طعم بوده و اندازه متوسط مناسب برای طبخ به صورت کبابی، خوراک میگو...
222,500 تومان
ماهی شوریده طبق نتایج و تحقیقات علمی انجام شده حاکی از آن است که  منبع خوبی از پروتئین است. ماهی شوریده یکی از ممتاز ترین و خوشمزه ترین ماهی های جنوب است تیغ و خار کمی دارد که به راحتی از گوشت آن قابل تفکیک می باشد.
166,250 تومان
ماهی شهری دارای ویتامین های گروه ب ( ب12، ب6، ب3، ب2 و ب1) و همچنین ویتامین های محلول در چربی (آ ، دی ، ای و کا ) است. ماهی شهری یکی دیگر از ماهیان دریایی و لذیذ در آب های خلیج فارس می باشد. این ماهی به دلیل اینکه...
247,500 تومان
ماهی سرخو همانند سایر ماهیان دریایی منبع بسیار غنی از پروتئین می باشد. مصرف 100 گرم از این ماهی حدود 58 درصد نیاز روزانه بدن انسان را به پروتئین تامین می کند. این گونه در جهان دارای اهمیت اقتصادی بالایی بوده و گوشت آن...
235,000 تومان
ماهی حلوا سیاه با داشتن میزان قابل توجهی از اسیدهای چرب امگا3 منبع تغذیه ای مناسبی برای کودکان و سالمندان است.حلوا سیاه از جمله ماهیان معمول و پرطرفدار در بازارهای داخلی و خارجی است و یکی دیگر از بهترین ماهی های جنوب...
272,500 تومان
ماهی هامور یا حمور از نظر ارزش غذایی و طعم یکی از ممتاز ترین ماهیان به شمار می آید. ماهی هامور جنوب از دسته ماهیانی است که در کشورهای حوزه خلیج فارس طرفداران زیادی دارد. گوشت لذیذ و طعم بسیار عالی یکی از مشخصه های...
210,000 تومان
به جرات می توان گفت ماهی کفشک یکی از لذیذترین ماهیان جنوب به حساب می آید. با خرید ماهی کفشک به این حرف میرسید. چون تمام خصوصیات و مواد مغذی مورد نیاز بدن را دارد. میزان پروتئینی که در این ماهی وجود دارد 50% از نیاز...

خوردن ماهی در کنار خواص خیلی زیادی که دارد و علاوه بر خوشمزه بودن آن ، یک بدی دارد و آن هم تیغ و خار ماهی است که باعث می شود بسیاری افراد از خوردن ماهی دوری کنند . گیرکردن تیغ ماهی در گلو یکی از بدترین اتفاق هایی است که ممکن است برای یک فرد در طول زندگی اتفاق بیفتد و ممکن است هیچ وقت دیگر سمت خوردن ماهی نرود و خود را از لذت خوردن ماهی و غذاهای خوشمزه ای که با آن تهیه شود محروم می کند . همه دوستداران ماهی ممکن است حداقل یک مرتبه در طول زندگی خود با این مشکل مواجه شده باشند. گیر کردن تیغ ماهی در گلوی افرادی که به خوردن ماهی علاقه زیادی دارند، بسیار معمولی و عادی است. تیغ ماهی انواع گوناگونی دارد ، بعضی از این تیغ‌های ماهی کوچک بوده و به راحتی با آب دهان شسته و به پایین می‌روند و، در حالیکه برخی به قدری بزرگ است که به راحتی برطرف نمی‌شوند.

یکی از دغدغه های افراد این است که در صورتیکه تیغ ماهی در گلو گیر کند ، چه اقداماتی لازم است انجام بدهیم . علاوه بر درمان خانگی و روش هایی که میتوانیم برای رفع تیغ ماهی در خانه انجام دهیم ، در صورت بروز مشکل جدی بایستی به پزشک مراجعه کنیم .

بیشتر بخوانید : ترکیبات موجود در گوشت ماهی

تیغ ماهی در گلو معمولا درقسمت های لوزه یا چین های مخاطی اطرافش ، قاعده زبان ، مخاط حلق یا اپی گلوت ، چین ها و فرورفتگی های قسمت عقب زبان ، قسمت پشتی حلق و سینوس پری گیر می کند . برخی مواقع تیغ ماهی در نسج به طرزی گیر می کند که سرش مشخص نیست و در این حالت پیدا کردنش برای دکتر سخت می باشد. بعضی وقت ها هم علت درد یک خراش است و تیغ ماهی گلو را زخمی کرده است .

مسدود شدن راه گلو با تیغِ ماهی معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عضلات دیواره گلو منقبض شده و در نتیجه‌ی آن تیغ ماهی گیر کرده و همزمان دیواره‌های گلو را سوراخ کرده و وارد آنها می‌شود. این وضعیت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که با سرعت زیادی غذا خورده، کمتر بجوید و در حین خوردن صحبت کنید. در چنین وضعیتی با بلعیدن هر ماده‌ی غذایی دچار درد می‌شوید. در موارد شدید، حتی ممکن است درون آن شکاف ایجاد کرده و منجر به خونریزی شود.

 

تیغ‌های ماهی از نظر اندازه و ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین تیغ ماهی های شمال با تیغ ماهی های جنوب متفاوت است .تیغ ماهی های شمال نسبت به ماهی های جنوب ، نرم تر و نازک تر است ، هرچند جدا کردن گوشت از تیغشان زحمت بیشتری دارد و اگر گاهی تیغی را با گوشت بخورید خطرش از ماهی های جنوب کمتر می باشد. ماهی های جنوب معمولا تیغ تیزتر و سفت تری دارند .اگرچه ماهی های بزرگ جنوب تیغ های بزرگ تری دارند ما در این بین ماهی های کوچکی هم دارد که تیغشان کوچک تر است .

در ادامه روش هایی را بررسی میکنیم که اگر تیغ ماهی در گلوی فرد گیر بکند چه اقداماتی را باید انجام دهد .

تیغ یا خار ماهی و روش های خارج کردن تیغ ماهی در گلو

سریع ترین روش های درمان و خارج کردن تیغ ماهی از گلو

 

1. سرفه کردن 

بایستی فردی که تیغ در گلویش گیر کرده است را وادار به سرفه بکنید . برای در آوردن جسم خارجی از گلو باید از پشت دور کمرش را با دست چپ به شکل مشت جمع کرده و محکم بگیرید. انگشت شست باید به طرف داخل بازشده باشد و مرکز قفسه سینه را فشار دهد. اکنون دست راست را محکم روی دست چپ قرار داده و با قدرت به طرف بالا و داخل فشار داده تا او سرفه کند تا آن جسم خارجی به بیرون پرتاب شود.

 

2. شربت آبلیمو و عسل

یک روش موثر برای رفع تیغ ماهی ، شربت آب لیمو و عسل است. بهتر است شربت آبلیمو و عسل را آهسته مزه مزه کرده و بنوشید. همچنین می توانید آن را غرغره کنید.

 

3. نان خشک ، موز و یا سیب زمینی آب پز

باید لقمه های بزرگ نان خشک ، یک موز و یا تکه هایی از یک سیب زمینی پخته بخورید تا شاید تیغ ماهی هنگام بلع غذا از گلو جدا شده و به همراه غذا بلیعده شود.

 

4. نوشیدن آب فراوان

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید نوشیدن آب فراوان ترجیحاً با یک سر انگشت نمک در آن است. چنانچه استخوان ماهی کوچک است، آب آن را از گلویتان شسته و درون معده هدایت می‌کند.

 

5. خوردن مارشمالو

 یک راه موثر این است که مقداری مارشمالو (نوعی شیرینی) را در دهان گذاشته و پیش از بلع، کمی آن را بجوید. مارشمالو ضخیم و اسفنجی است و به هنگام جویدن چسبناک می‌شود. این شیرینی تیغِ ماهی را همراه با خود به درون معده می‌برد. در صورتی که تیغ ماهی برای مرتبه نخست از بین نرفت، مجدداً این کار را تکرار کنید. جرعه‌های بزرگی از آب در حین بلع آنها بنوشید.

 

6. جوشانده زیتون

یک راه خوب دیگر استفاده ازجوشانده زیتون است. چند عدد زیتون را با یک لیوان آب چند دقیقه بجوشانید سپس صافش کرده و آرام به حالت قاشق قاشق آن را بخورید .این نوشیدنی را در حالی که هنوز داغ است بنوشید. این کار تیغ ماهی را نرم خواهد کرد و موجب شده از گلو به پایین سر بخورد.علاوه بر زیتون میتوانید از روغن زیتون نیز استفاده کنید .سعی کنید چند جرعه روغن زیتون گرم بنوشید. این کار اثری آرام بخش به جراحات خفیف ناشی از استخوان ماهی خواهد بخشید.

 

7.خوردن نوشابه

روش آسانتر دیگر نوشیدن نوشابه خواهد بود. این روش مشابه روش روغن زیتون عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید : تفاوت ماهی تازه و منجمد

درمان تیغ ماهی در گلو توسط پزشک

 

گاهی اوقات با استفاده از راهکارهای بالا و روشهای درمان خانگی امکان خارج کردن و در آورن استخوان یا تیغ ماهی که در گلو گیر کرده است وجود ندارد، در این زمان بایستی به پزشک مراجعه نمایید. البته گاهی مواقع نیز تیغ ماهی از گلو خارج شده است ولی محلی که در آن فرو رفته بود دچار سوزش است و اینطور به نظر می رسد که همچنان تیغ آنجا گیر کرده، درحالیکه چیزی وجود ندارد. ماندن استخوان در گلو به مدت بیش از یک یا دو روز ممکن است موجب بروز عفونتهایی شده که این مشکل را پیچیده‌تر خواهد ساخت ، به همین دلیل مراجعه به پزشک در این مواقع الزامی است .

 پزشکان معمولا برای خارج کردن تیغ ماهی از گلو ، ته حلق و گلوی بیمار را معاینه می کنند . اگر تیغ به راحتی دیده شده و پزشک قادر باشد آن را به صورت سرپایی خارج کند، به صورت سرپایی این کار را انجام میدهد.در برخی مواقع نیز تشخیص به راحتی انجام نشده و بیمار در گلوی خود احساس ناراحتی شدید می کند . در این مواقع با انجام عمل های جراحی همراه با بیهوشی تیغ ماهی را از گلو خارج میکنند .

 

 بهترین راه پیشگیری از گیر کردن استخوان ماهی در گلو، برداشتن تمام تیغ‌های ماهی در حین آماده کردن ماهی و با دقت زیاد در حین خوردن آن است. پس با رعایت نکات و آهسته خوردن و عجله نداشتن هنگام غذا خوردن ، از غذای خود لذت ببرید .

بیشتر بخوانید : تغییر شکل ظاهری ماهی از زمان صید تا زمان فساد

1 نظر
  • m

    m 1399-07-04 پاسخ

    توی گلوی شوهرم تیغ ماهی گیر کرده هر کاری کردیم در نمیاد چیکار کنیم ؟
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام