ارزش غذایی و خواص ماهیان دریایی

توسط
235,000 تومان
ماهی شیر منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است. همچنین حاوی پروتئین، ویتامین B-12 و سلنیوم است. ماهي شیر یکی از ماهیان پرطرفدار جنوب است که بسیار با ارزش بوده. این ماهی دارای گوشت لذیذی بوده و پولک های بدن این ماهی بسیار...
285,000 تومان
میگو دارای اسیدهای چرب از خانواده امگا 3 است که دریافت آن به کنترل فشارخون کمک می‌کند. ارزش غذایی میگو در هر اندازهی که باشد یکسان است. میگو بسیار خوش طعم بوده و اندازه متوسط مناسب برای طبخ به صورت کبابی، خوراک میگو...
222,500 تومان
نتایج تحقیقات علمی انجام شده حاکی از آن است که ماهی شوریده منبع خوبی از پروتئین است. این ماهی یکی از ممتاز ترین و خوشمزه ترین ماهی های جنوب است تیغ و خار کمی دارد که به راحتی از گوشت آن قابل تفکیک می باشد.
153,750 تومان
ماهی شهری دارای ویتامین های گروه ب ( ب12، ب6، ب3، ب2 و ب1) و همچنین ویتامین های محلول در چربی (آ ، دی ، ای و کا ) است. ماهی شهری یکی دیگر از ماهیان دریایی و لذیذ در آب های خلیج فارس می باشد. این ماهی به دلیل اینکه...
260,000 تومان
ماهی سرخو همانند سایر ماهیان دریایی منبع بسیار غنی از پروتئین می باشد. مصرف 100 گرم از این ماهی حدود 58 درصد نیاز روزانه بدن انسان را به پروتئین تامین می کند. این گونه در جهان دارای اهمیت اقتصادی بالایی بوده و گوشت آن...
285,000 تومان
ماهی هامور یا حمور از نظر ارزش غذایی و طعم یکی از ممتاز ترین ماهیان به شمار می آید. ماهی هامور از دسته ماهیانی است که در کشورهای حوزه خلیج فارس طرفداران زیادی دارد. گوشت لذیذ و طعم بسیار عالی یکی از مشخصه های بارز این...
210,000 تومان
ماهی حلوا سیاه با داشتن میزان قابل توجهی از اسیدهای چرب امگا3 منبع تغذیه ای مناسبی برای کودکان و سالمندان است.حلوا سیاه از جمله ماهیان معمول و پرطرفدار در بازارهای داخلی و خارجی است و یکی دیگر از بهترین ماهی های جنوب...
153,750 تومان
به جرات می توان گفت ماهی کفشک یکی از لذیذترین ماهیان جنوب به حساب می آید . چون تمام خصوصیات و مواد مغذی مورد نیاز بدن را دارد. میزان پروتئینی که در این ماهی وجود دارد 50% از نیاز روزانه ی بدن ما را به پروتئین تامین می...

ماهیان دریایی و جنوب مانند سایر آبزیان دارای ارزش غذایی بالایی می باشند. ماهیان به عنوان منبع پروئینی مفید و کارا در رژیم غذایی حضور دارند. علاوه بر منیع پروتئینی مفید ماهیان دریایی خواص دیگری دارند ازجمله مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا که نقش به سزایی در پیشگیری از بیماری ها و تضمین سلامت بدن ایفا می کنند. در این مطلب ماهی دریا قصد دارد که به طور کامل خواص و ارزش غذایی ماهیان دریایی جنوب را به شما معرفی نماید. به طور کلی بدن ماهی از نظر ترکیبات شیمیایی شامل موارد زیر می باشد:

1- میزان پروتئین ماهیان دریایی جنوب

گوشت ماهی جزء گوشت های سفید بوده و در حال حاضر حدود 20 درصد از سهم پروتئین حیوانی کل جهان از طریق ماهی و آبزیان تامین می شود .

ماهیان دریایی از جمله شیر، ماهی سرخو، هوور و سایر ماهیان جنوب یک منبع غنی از پروتئین به حساب می آید بطوری که در مقایسه با انواع گوشت ها ، از نظر کمی بیشترین درصد پروتئین را دارد ( بطور متوسط 22- 18 درصد) و از نظر کیفی نیز برخلاف گوشت قرمز دارای بافت پیوندی کم تر و فاقد الاستین است که فقدان الاستین هنگام تبدیل کولاژن – ژلاتین در هنگام پخت باعث می شود که پروتئین پخته شده راحت تر هضم شود و هضم آن به 99 درصد می رسد .

از نظر تغذیه ای منبع بسیار عالی از تمام اسیدهای آمینه به خصوص لیزین است . این اسید آمینه از جمله اسیدهای آمینه ضروری است که در بدن ساخته نمی شود . غلات از قبیل نان و برنج از نظر این اسید آمینه فقیر هستند و بنابراین هنگامی که ماهی با نان یا برنج خورده شود پروتئین کاملی به بدن فرد می رسد . گوشت ماهی ده نوع اسید آمینه ضروری بدن شامل آرژنین ، هیستیدین ، ایزولوسین ، لوسین، لیزین، میتونین، فنیل آلاتین ، ترئونین ، تریتوفان ، و والین را داراست .

2 – میزان ویتامین های ماهیان دریایی جنوب

تقریباً بیشتر انواع ویتامین ها در ماهیان دریایی موجود است اگرچه میزان آن در گونه های مختلف و حتی در قسمت های مختلف یک ماهی نیز متغیر است . قسمت هایی از ماهی مانند جگر ، روده و تخم که معمولاً مصرف نمی شود منابع سرشاری از ویتامین های محلول در چربی هستند و مقدار ویتامین های موجود در آن ها از گوشت ماهی بیشتر است .

ماهیان جنوب منبع بسیار موثری از انواع ویتامین ها می باشند. ویتامین های گروه ب ( ب12، ب6، ب3، ب2 و ب1) و همچنین ویتامین های محلول در چربی (آ ، دی ، ای و کا ) در ماهی موجود می باشند .

3 – میزان مواد معدنی ماهیان دریایی جنوب

ماهیان دریایی جنوب از لحاظ مواد معدنی نیز غنی بوده و دارای آهن ، ید ، کلسیم ، فسفر و برخی مواد معدنی دیگر است . این مواد در پوست ، گوشت و استخوان به نسبت های مختلف موجود هست که میتوان برای دریافت بعضی از مواد معدنی بخصوص کلسیم و فسفر استخوانهای ریز ماهی را نیز بدون هیچگونه عوارضی مصرف کرد . البته برای کودکان احتیاط لازم است حتی بعضی از ماهی ها مانند کیلکا و ساردین ماهیان به دلیل جثه کوچک با پوست و استخوان ها مصرف می شوند .

مواد معدنی دیگری از جمله فلوئور ، سلنیوم ، گوگرد ،  روی و مس نیز در ماهی وجود دارد که برخی از خواص ضدسرطان و ضد بیماری زایی ماهی را به خواص آنتی اکسیدانی سلنیوم نسبت می دهند .

عدم مصرف هرکدام از مواد معدنی موجب بیماری و مشکلاتی در بدن می شود که با مصرف ماهی می توان در پیشگیری و درمان اینگونه بیماری ها گام مثبتی برداشت . کم خونی و فقر آهن به خصوص در دختران جوان ، زنان باردار و شیرده و گواتر حاصل از فقر ید در بدن از این جمله اند . البته در این بین بیماری خاموش یعنی پوکی استخوان را نیز نباید از نظر دور داشت که با مصرف گوشت و استخوان ماهی که دارای کلسیم و فسفر و همچنین اسیدهای چرب امگا 3 است می توان از آن پیشگیری نمود .

4 – میزان چربی ماهیان دریایی جنوب

مقدار چربی ماهی های دریایی بسیار متغیر بوده و کمتر از 1 درصد در ماهیان تا بیش از 30 درصد در گونه های ماهی های چرب متغیر است و در فصول مختلف نیز شدیداً تغییر پیدا می کند . ماهی به ماده غذایی کم چرب دارای چربی های باارزش شهرت یافته است . در این بین اسیدهای چرب امگا 3 از همه مهمتر است .

اسیدهای چرب که به ندرت به شکل آزاد در طبیعت وجود دارند مواد تشکیل دهنده چربی ها و روغن ها هستند ، اسیدهای چرب به دوشکل اشباع شده و اشباع نشده وجود دارند که در حالت اشباع شده تمام پیوندهای موجود در ترکیب مولکول آنها توسط هیدروژن پر شده است و بیشتر در چربی هایی مانند پیه ، دنبه ، روغن حیوانی در گوشت قرمز ، کره و دیگر مواد لبنی یافت می شود و باعث بیماریهای قلبی عروقی شده و کلسترول ( نوع LDL یا نامناسب) خون را بالا می برد .

اسیدهای چرب اشباع نشده به دو دسته تک غیراشباع و چند غیراشباعی تقسیم شده اند که بیشتر در غذاهای گیاهی و آبزیان موجود هستند بطور مثال اسید اولئیک موجود در روغن زیتون و روغن کلزا دارای یک پیوند دوگانه بوده و جزء اسیدهای چرب امگا 3 هستند و اسید اولئیک موجود در روغن های نباتی آفتابگردان و سویا و ... دارای دو پیوند دوگانه بوده و جزء اسیدهای چرب امگا6 است و می تواند در بدن به آراشیدونیک اسید تبدیل شود که حیاتی است و اسید لیئولنیک در روغن های نباتی کتان ، کلزا و سویا جزء اسیدهای چرب امگا3 بوده و دارای سه پیوند دوگانه بوده و در بدن تبدیل بهEPA  و DHA می شود . اسید لینولئیک ( و طبق نظر برخی از دانشمندان علم تغذیه هر سه اسید چرب اولئیک ، لینولئیک و لنیولتیک ) ضروری بوده و می بایست از طریق غذا دریافت شود بنابراین با مصرف دانه های روغنی می توان EPA  و DHA را تامین نمود . ضمناً با دریافت مواد غذایی دریایی نیز اسیدهای چرب EPA  و DHA مستقیماً در اختیار قرار می گیرد . بطور عمده EPA  و DHA در آبزیان دریایی از جمله ماهی سرخو، ماهی شیر و ... ، روغن کبد ماهی کاد ، ماهی آزاد ، خرچنگ ، میگو و صدف خوراکی یافت می شود .

اسیدهای چرب امگا3 در تنظیم عمل سلول های بدن ، محافظت بدن در مقابل فشارهای عصبی ، بیماری ها و تومورها نقش مهمی دارند و از دیگر عملکردهای اسیدهای چرب امگا3 می توان به کاهش رشد غدد سرطانی ، انبساط رگها و کاهش فشار خون ، تغییر شکل گلبول های قرمز و بهبود میکروسیر کولاسیون خون (گردش مویرگی خون) در مویرگها و افزایش زمان لخته شدن خون اشاره کرد . ماهی های دریایی بدن انسان را در مقابل بیماریهای قلبی محافظت می نماید .

اکثر حملات قلبی بعلت ایجاد لخته های خونی در سرخرگها و سیاهرگها و جلوگیری از جریان مناسب خون در رگها صورت می پذیرد . اسیدهای چرب امگا3 همچنین می تواند در کاهش التهاب بیماریهایی نظیر آرتریت روماتوئید نقش داشته باشند .

بدن تمام ماهی های آبهای عمیق حاوی چربی های امگا3 می باشد . بدن میگو ، خرچنگ دریایی و صدف خوراکی نیز به اندازه ماهی آبهای آزاد حاوی اسیدهای چرب امگا3 می باشد.

ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود / ثبت نام