تفاوت ماهی تازه با ماهی کهنه

تفاوت ماهی تازه با ماهی کهنه

ماهی یکی از غذاهای خوشمزه و پر طرفدار در میان مردم است. امروزه ماهی جایگاه ویژه ای در میان افکار مردم پیدا کرده است. اما مشکل اساسی تشخیص ماهی تازه از ماهی کهنه می باشد.

ماهی دریا در این مطلب قصد دارد شما را با راه های تشخیص ماهی تازه از ماهی کهنه آشنا کند.

اولین گام جهت شناسایی ماه یتازه از ماهی کهنه بوی آن ماهی است. همیشه در خاطر داشته باشید که ماهی تازه هرگز بوی بد و تند نمی دهد.

فکر می کنید چرا؟

بوی بد ماهی در اثر ماندن به علت وجود آمونیاک است. هر چه ماهی بیشتر بماند میزان آمونیاک منتقل شده از خون ماهی به گوشت ماهی بیشتر شده و در نتیجه گوشت ماهی بوی ید و تند آمونیاک را به خود می گیرد. بنابراین گوشت ماهی تازه هرگز بوی بد و تند نمی دهد.

در گام های بعدی به نکات زیر در ارتباط با ظاهر ماهی توجه داشته باشید:

چشم های ماهی را بررسی کنید. زیرا چشم ماهی تازه، شفاف و براق است. اگر ماهی بماند  پس از مدتی چشمش مات شده و رنگ آن  خاکستری رنگ می شود.

حتما به بدن ماهی توجه کنید. به طور طبیعی بدن ماهی باید براق یا به اصطلاح متالیک باشد. ماهی مانده کدر و بی رنگ و حال است.

حتما موقع خرید ماهی را بو کنید. ماهی تازه بوی آب دریا می دهد. گاهی ماهی تازه بوی خیار می دهد. ماهی مانده بوی آمونیاک می دهد و هرچه بماند این بو بیشتر می شود. این امکان نیز وجود دارد که ماهی در یخ هم فاسد شود، مگر اینکه شکمش خالی شده باشد.

در گام های بعدی تشخیص ماهی تازه از کهنه بهتر است که به فلس های ماهی نیز دقت نمائید. فلس ماهی تازه به آسانی جدا نمی شود.

نکته دیگر در بررسی فرق میان ماه یتازه و کهنه این است که اگر ماهی مانده را فشار دهید جای انگشت تان روی آن می ماند. ماهی تازه سفت و محکم است.

در پایان هم آبشش های ماهی را  باز کنید. داخل آن باید رنگ قرمزخونی داشته باشد. آبشش ماهی کهنه رنگ پریده و روشن است.

ارسال شده در 1397-10-06 توسط اسما گلمرادی زاده آموزش و دانستنی ها 0

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
0 تومان مجموع

پرداخت